Haberler

İranlı kadın aktivist için yapılan maçta topa ilk Kaftancıoğlu vurdu: Bu mücadeleyi devraldık, büyüteceğiz

23 Eylül 2019 13:23

İran'da erkek kılığına girerek stadyumda maç izleyen, ardından aldığı cezayı protesto etmek için kendisini yakan Seher Hudayari anısına yapılan futbol maçına Canan Kaftancıoğlu da katıldı. 

Küçükçekmece Belediyesi'nin organize ettiği özel maçta CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu ve  Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi başlama vuruşunu birlikte yaptı. 

Maçı izlemek için stadyuma gelenlere konuşan Kaftancıoğlu, “İran’daki Seher kardeşimiz de kadınları özgürleştirmek, dünyayı özgürleştirmek için kendini feda etmeyi göze aldı. Seher’e diyoruz ki; Seher, kadın erkek eşitliği söz konusunda senin başlattığın mücadeleyi aldık, kabul ettik bu mücadeleyi büyütmek dünyada ki bütün eşitliği sağlamak hepimizin sorumluluğu" dedi.

Neslican Tay’ın kansere karşı verdiği mücadeleyi de hatırlatan Kaftancıoğlu, “Sevgili Neslican kardeşimiz bize sadece umut tohumları ekmedi. Mücadelenin insanları ve dünyayı nasıl güzelleştirebileceğini gösterdi. Bu dünyadaki sorunların üstesinden gelmenin birçok yolu var. Ama hiç değişmeyen, bundan sonra da değişmeyecek olan tek yol; hep birlikte mücadele etmek ve dünyanın her yerine umut tohumlarını ekerek eşitliği, özgürlüğü, kardeşliği, adaleti getirmek” diye konuştu.

Akdeniz Nurçelikspor ile Ozanlar Gücüspor kadın futbol takımları “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” ve “Asla yalnız yürümeyeceksin” yazılı pankartlarla sahaya çıktı.

Maça vatandaşlar da ilgili gösterdi.