Haberler

Kadın Savunma Ağı'ndan 'kürtaj listesi' eylemi: Kürtaj haktır, fişleme suçtur; Emniyet, elini bedenimden çek

11 Eylül 2019 16:45

Kadın Savunma Ağı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün, İl Sağlık Müdürlüğü’nden 'kürtaj listesi' istemesini protesto etti.

Kürtaj haktır fişleme suçtur. Emniyet, sağlık ve cinsel hayata ilişkin özel nitelikli kişisel verileri hiçbir gerekçeyle talep edemez” diyen kadınlar, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Saat 15.00’da başlayan eylem öncesinde, çok sayıda polis de müdürlük binası çevresinde beklemeye başladı.

“Kürtaj haktır, fişleme suçtur", "Emniyet elini bedenimden çek” yazılı pankartın açıldığı eylemde, kitle adına açıklamayı okuyan Durna Şahin, "Öncelikle kadınların bedeninden elinizi çekmeyi öğreneceksiniz” dedi.

Şahin açıklamaya şöyle devam etti:

"Sağlık hizmeti veren kişilerin, hasta hakları ve kişisel verilerin gizliliği gerekçesiyle bu bilgileri gizli tutması gerekir. Sağlık müdürlüğünün bu temel bilgiye sahip olduğunu varsayıyoruz. Nasıl oluyor da Savcılık terörle mücadele soruşturması kapsamında kriterler vererek kürtaj yaptıran kadınların listesini isteyebiliyor, sağlık müdürlüğü sağlık çalışanlarını suç işlemeye, hasta haklarını ihlal etmeye, mesleki etik değerleri çiğnemeye teşvik ediyor? Terörle mücadele söyleminin arkasında temel hak ve özgürlükleri kısıtlama çabası olduğunu biliyoruz. Kadınların sağlık hakkına erişimini, cinsel sağlık hakkını, kürtaj hakkını kriminalize ederek engellemenize izin vermeyeceğiz.

“Kadınlar ‘merdiven altı’ yerlerde kürtaj yaptırmaya mecbur bırakılıyor”

Özellikle kürtaj gibi bilgi gizliliğinin büyük önem taşıdığı, birçok kadının bilgilerinin ortaya çıkacağı endişesiyle özel kurumları tercih ettiği bir işleme ilişkin bilgilerin görevli sağlık personeli dışında kişilerle paylaşılması kadınların temel haklarının ihlali anlamına gelmektedir. Üstelik yalnızca soruşturmada adı geçen kişilerin bilgileri değil; İstanbul’daki tüm kadınların sağlık bilgilerinin listesi talep edilmekte; 8 milyona yakın kadının yaşadığı İstanbul’da binlerce kadının bilgilerinin gizli tutulmasına ilişkin hukuki hakları ihlal edilmektedir. Türkiye’de gebeliklerin kanunen 10. hafta sonuna kadar, kadının mağdur olması durumunda ise 20. hafta sonuna kadar sonlandırılması yasal olmasına rağmen devlet hastanelerinde kürtaj hakkına erişmekte sıkıntı yaşayan kadınlar, bu tip ihlaller nedeniyle de istenmeyen gebelikleri sürdürmeye veya “merdiven altı” diye tabir edilen yerlerde, hayatlarını riske atarak kürtaj yaptırmaya mecbur bırakılmaktadır.

Onlarca tarikat evi ve yurtlarında istismara maruz kalan çocuklar ile kadın cinayetlerine seyirci kalan Emniyet, kadınların beden, cinsel sağlık bilgilerini toplamakla uğraşıyor. Kadınların bedenleri ve hayatlarından uzak durun. İşinizi yapın, katilleri ve istismarcıları yakalayın.”