Haberler

Kadın cinayetleri sürüyor: Karısını, başındaki eşarpla boğarak öldürdü

27 Ağustos 2019 12:20

Kocası tarafından çocuğunun önünde bıçaklanarak öldürülen Emine Bulut'un ardından kadın cinayetleri bir kez daha Türkiye'nin gündeminde. 2019 Bianet Çetelesi'ne göre ayda en az 22 kadın öldürülürken, son cinayet haberi de Konya'dan geldi. Ereğli ilçesinde Alaaddin Karasu, 1 yıl önce evlendiği Gülsüm Karasu'yu, başındaki eşarpla boğarak öldürdü. 

Olay, saat 01.30 sıralarında Toros Mahallesi'ndeki boş arazide meydana geldi. Çift, dün gece evlerinin bulunduğu mahalledeki boş arazide henüz bilinmeyen bir nedenle tartıştı. Tartışma sırasında Karasu, Gülsüm Karasu'yu başındaki eşarbıyla boğdu. 

Olay yerinden kaçan Alaaddin Karasu, yaklaşık 1,5 saat sonra polis merkezine giderek, cinayeti işlediğini itiraf etti.

Gülsüm Karasu'nun cesedi otopsi için Ereğli Devlet Hastanesi morguna kaldırılırken, Alaaddin Karasu'nun sorgusu sürüyor.

Erkekler, 2019’un ilk yedi ayında en az 184 kadını öldürdü

Bianet'in her ay hazırladığı 'erkeklerin öldürdüğü kadın sayısı' çetelesine göre 2019 yılında öldürülen kadınların sayısı şöyle: 

Ocak ayında, erkekler tarafından en az 23 kadın öldürüldü; katillerin %43'ü kadınların koca veya sevgilileri.

Şubat ayında, 13'ü kocası veya eski kocası tarafından olmak üzere erkekler tarafından en az 23 kadın öldürüldü.

Mart ayında erkekler tarafından en az 22 kadın öldürüldü.

Nisan ayında erkekler tarafından en az 31 kadın öldürülürken, katillerin %64'ü koca/eski koca/sevgili/eski sevgiliden oluştu.

Mayıs ayında erkekler tarafından en az 27 kadın öldürülürken bu kadınlardan %74'ü koca/eski koca/sevgilisi tarafından öldürüldü. 

Haziran ayında erkekler tarafından en az 34 kadın öldürülürken, kadınların %53'ünün faili kocası/eski kocası veya sevgilisi.  

Temmuz ayında erkekler tarafından en az 24 kadın öldürülürken, katillerin %71'i kadınların koca/eski koca veya sevgililerinden oluştu.