Haberler

İyi Parti'den ABD'nin 'soykırım' tasarısına tepki: Kız çocuklarımız da dahil herkese Talat ismini veririz

ABD Temsilciler Meclisi 'Ermeni Soykırımı' nı 405 oyla tanıdı

31 Ekim 2019 12:11

İyi Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, ABD Temsilciler Meclisinin ‘Ermeni Soykırımı'nı resmi olarak tanıyan’ kararına tepki gösterdi. Partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD’nin tasarıyı Türkiye aleyhine bir “sopa” olarak kullandığını ifade eden Ağıralioğlu, “Biz çocuklarımıza Enver, Cemal ve Talat ismini verme kararımızla buna mukabele ediyoruz. Bu münasebetsizlik devam ederse kız çocuklarımız da dahil herkese Talat ismini veririz” dedi.

Ağıralioğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mektubu da hatırlatarak, "Sayın Cumhurbaşkanı şayet 13'ünde ABD'ye gidecekse çöp kutusuna attığı söylenilen mektubu oradan alsın. ABD başkanına kameraların önünde iade etsin. Biz bu topraklardaki varlığımızı ABD'ye borçlu değiliz” dedi.

NE OLMUŞTU?

ABD Kongresi'nin alt meclisi Temsilciler Meclisi'nde, "Ermeni Soykırımı'nı resmi olarak tanıyan" yasa tasarısı kabul edildi. Tasarı yakın zamanda ABD Senatosu’nda da oylamaya sunulacak.

Kongre'nin diğer kanadı olan Senato'nun ilgili alt komitesinde görüşüldükten sonra Senato'da oylanması için bir tarih belirlenecek. Eğer Senato tasarıyı olduğu gibi kabul ederse Başkan'a (Trump) gidecek.

Talat Paşa kimdir?

İttihat ve Terakki Cemiyetinin kurucularından olan Mehmet Talat Paşa(874, Edirne- 1921, Berlin), 1913-1918 yılları arasında Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) olarak görev yaptı ve 1915'teki Ermeni tehcirine yol açan kararlarda etkin rol oynadı.  Talat Paşa ile birlikte Ahmed Cemâl Paşa ve  Enver Paşa'nın görev yaptığı dönem "Üç Paşalar Dönemi" olarak da adlandırılıyor.