Haberler

IŞİD'in Türkiye emiri Mahmut Özden'in, 2015 yılından bu yana çeşitli suçlardan 10 kez yakalanıp serbest bırakıldığı ortaya çıktı

Özden, Adana'da düzenlenen operasyonda gözaltına alınıp 31 Ağustos'ta tutuklandı

03 Eylül 2020 11:31

Adana'da yakalanıp tutuklanan IŞİD'in Türkiye emiri Mahmut Özden'in dini nikahla bir akrabasıyla evlenen kızını, IŞİD'lı oldukları gerekçesiyle evine geri götüren babayı vurdurduğu iddiasıyla tutuksuz yargılandığı ortaya çıktı.

Mahmut Özden’in 2015 yılından bu yana Adana Emniyet Müdürlüğü tarafından terör örgütü üyesi olmak, anayasal düzeni ve devleti yıkmak, terör örgütü adına haraç toplamak, bekçilere saldırı hazırlığı gibi birçok gerekçe nedeniyle 10 kez gözaltına alındığı, en son IŞİD adına Suriyeli fırın işletmecilerinden haraç almaktan 2019’un Temmuz ayında gözaltına alındığı ve tutuklandığı, ikinci mahkemede Aralık ayında tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldığı öğrenildi.

Mahmut Özden cezaevinden çıktıktan sonra da 15 Nisan 2020 akşam saatlerinde Yeşilbağlar Mahallesi'nde H.K. isimli şahıs iki bacağından vurdu. Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri hastaneye kaldırılan yaralının ifadesini alınca H.K.’yi Mücahit K.’nin vurduğunu, azmettirenin ise IŞİD'in Türkiye Emiri Mahmut Özden olduğunu tespit etti. Ayrıca H.K.’nin ifadesinde kızını bir süre önce Mahmut Özden’in bir akrabasıyla evlendirdiğini ancak bunların IŞİD adına faaliyet yürüttüğünü öğrenince kızını onların elinden alıp evine geri getirdiğini, bu nedenle Özden’nin adam tutarak kendisini vurdurduğunu söylediği öğrenildi. Polis bunun üzerine Mücahit K. ve Mahmut Özden’i gözaltına aldı. Zanlılar suçlamaları kabul etmedi ancak sevk edildikleri adliyede ikisi de tutuklandı. Mahmut Özden ve yaralamayı gerçekleştiren zanlı ikinci mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı.

Polisin takibinde olan Mahmut Özden cezaevinden çıkınca da IŞİD adına faaliyet yürütmeye devam etti. Yapılan çalışmalarda cezaevindeyken bile örgüt ile bağını koparmayıp sevk ve idareyi yapmaya devam ettiği öğrenildi. Özden’in terör örgütü üyesi olmak suçlamasından dolayı iki ayrı olaydan 13 yıl hapis cezası aldığı, cezaların Yargıtay’da ve istinafta olduğu belirlendi.

Bu kez tutuklandı

Terör örgütü IŞİD'in Ayasofya Camii ile bazı dernek, kuruluş ve kişilere yönelik eylem arayışı içerisinde olduğu yönünde elde edilen istihbari bilgiler üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğünce çalışma başlatıldı. Bu kapsamda örgüt üyesi Hüseyin Sağır, AK-47 marka uzun namlulu silah ve 5 şarjör ile İstanbul'da kaldığı otelde yakalandı. Çıkarıldığı mahkemece 18 Ağustos'ta tutuklanan Hüseyin Sağır'a eylem talimatı verdiği değerlendiren ve üst düzey örgüt mensuplarından şifreli mesaj programları aracılığıyla aldığı talimatlar doğrultusunda Türkiye'deki stratejik yerlere, siyaset ve devlet adamlarıyla bazı ekonomik hedeflere yönelik sansasyonel eylemleri koordine eden IŞİD'in Türkiye emiri Mahmut Özden, Adana'da emniyet güçlerince 20 Ağustos’ta gözaltına alındı.

Zanlının evinde iki bilgisayar ele geçirildi. Bu bilgisayarlarda ise Irak ve Suriye’den talimat aldığı ünlü siyasetçileri kaçırma planları olduğu öne sürüldü. Zanlı İstanbul Emniyet Müdürlüğünde 11 gün boyunca ifadesi alındıktan sonra 31 Ağustos’ta sevk edildiği adliyede tutuklandı.

 

Kaynak: İHA