Haberler

İmamoğlu: Vakıflara para aktarımını durdurduk, artık İstanbul'un altyapı sorununu çözme zamanı

27 Ağustos 2019 13:43

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Eminönü'ndeki sel felaketi sonrası yapılan çalışmalarla ilgili "Kasım ayı sonu gibi oradaki sorunu kalıcı çözmüş olacağız. Bir daha orada öyle bir sel baskını yaşanmaması adına altyapı problemini çözeceğiz." dedi. 

İBB Başkanı İmamoğlu, Saraçhane'deki İBB binasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Eminönü'ndeki sel felaketi sonrası yapılan çalışmalarla ilgili bir soruya İmamoğlu, "25 yılın bir yönetimi var burada. Bu yönetimle ilgili elbette altyapıyla ilgili bir kısım sorunlar var. Bütün sorunlu yerleri çıkarın dedim arkadaşlara. Neredeyse gideceğiz, bulacağız oradaki sorunu. Öyle sel olduktan sonra değil. Öncesinde çözüm üretelim ve kalıcı çözüm üretelim. Arkadaşlarım tespitleri yaptı" dedi. 

İmamoğlu, daha önceki yönetimde de bu konuyla ilgili talimatlar verildiğini ancak 2017'den sonra 'kimsenin elini sürmediğini' ifade etti. "Vakıflara aktarılan 357 milyon liralık bir sürece nokta koymuş durumdayız" diyen İmamoğlu, "357 milyon liralık önünü kestiğimiz bilançolarla uğraşılmış. Biz onlarla uğraşmayacağız. Biz oradaki sorunu çözeceğiz. İstanbul'un altyapı konularını da çözeceğiz. Aynı Sirkeci'de olduğu gibi. O su basan yere gidin esnafa sorun. İlk defa bir belediye baskından sonra yaraları tamir etti. Biz tamir edince merkezi hükümet de kendi kaynaklarından sayın valimiz vasıtasıyla bir kaynak aktardı. Ne güzel aktarsın. Kasım ayı sonu gibi oradaki sorunu kalıcı çözmüş olacağız. Bir daha orada öyle bir sel baskını yaşanmaması adına altyapı problemini kalıcı olarak çözeceğiz, sel olduktan sonra değil. Geçmişte onlarca insan hayatını kaybetmiş. Sadece bir selde 39 vatandaşımız hayatını kaybetti" diye konuştu.