Haberler

Hijyenik ped firması Orkid'den 'kadına şiddete farkındalık' videosuna ilişkin açıklama

25 Ekim 2019 10:49

Hijyenik ped firması Orkid, ped kullanımıyla ilgili utancı kınayan ve asıl utanılması gerekenin kadına şiddet olduğunu vurgulayan videosuyla ilgili açıklama yaptı ve projenin amacının " toplumsal cinsiyete dayalı şiddet de dahil olmak üzere bazı ciddi sorunlara ışık tutmak" olduğunu belirtti. Orkid'den videonun İngilizce versiyonu için yapılan eleştiriler ile ilgili ise "Fikrin uygulanmasında niyetimizi tam olarak yansıtamadığımızı görüyoruz ve herhangi bir yanlış anlaşılmaya sebep olduysa bundan dolayı da üzgünüz. Video, kapalı bir sektör etkinliği için özel olarak, yerel ajansımız tarafından mağaza içi kampanyamızı anlatmak amacıyla, Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan bir başvuru filmi olup yurt dışında reklam amaçlı kullanılmak için hazırlanmamış ve kullanılmamıştır" açıklaması yapıldı.

Orkid tarafından yapılan açıklama şöyle:

Türkiye’de Orkid markası için tasarlanan mağaza içi kampanyası, Türkiye’de ve dünyada kadınların yaşadığı damgalanma, ekonomik kısıtlar nedeniyle hijyenik pede erişememe ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet de dahil olmak üzere bazı ciddi sorunlara ışık tutmak amacını taşıyordu. Bu sorunlar nadiren tartışılıyor, genellikle utanç duygusuna dönüşüyor ve genç kızlar, kadınlar ve aileleri için hayat boyu karşı karşıya kalacakları konuları oluşturuyor. Fikrin uygulanmasında niyetimizi tam olarak yansıtamadığımızı görüyoruz ve herhangi bir yanlış anlaşılmaya sebep olduysa bundan dolayı da üzgünüz. Ancak söz konusu video, kapalı bir sektör etkinliği için özel olarak, yerel ajansımız tarafından mağaza içi kampanyamızı anlatmak amacıyla, Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan bir başvuru filmi olup yurt dışında reklam amaçlı kullanılmak için hazırlanmamış ve kullanılmamıştır.

Orkid, olumlu yönde gelişmeye katkıda bulunabilmek için fırsatları değerlendirmek amacıyla çalışan ve bu amaç doğrultusunda da 2018 yılında Türkiye’de ekonomik kısıtlar nedeniyle pede erişemeyen kız çocuklarının eğitimlerine devam edebilmelerine destek olabilmek için 4 milyondan fazla ped bağışı yapmış bir markadır.