Haberler

Gürcistan'da, AB'ye aday statüsü verilmediği için protesto düzenlendi

"Hükümete 1 hafta süre veriyoruz"

25 Haziran 2022 00:18

Gürcistan'ın başkenti Tiflis’te binlerce kişi, ülkelerine Avrupa Birliği (AB) aday ülke statüsü verilmediği için protesto düzenledi.

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te halk sokağa indi. Sivil toplum kuruluşlarının yerel saatle 20.00’de organize ettiği protestoya katılan binlerce kişi, başkentin ana caddesini trafiğe kapattı. “Avrupa'ya Doğru” sloganı ile düzenlenen gösteride, Gürcistan ve AB bayraklarını dalgalandıran protestocular, aynı zamanda Gürcistan ve AB’nin marşlarını seslendirdiler.

Mitingde muhalefet partilerinin temsilcileri ve üniversite öğrencileri de yer aldı. Gösteride konuşma yapan organizatörler, Gürcistan'ın AB’ye aday statüsü için hükümeti yeterli çaba göstermemekle suçladı. Başbakan İrakli Garibaşvili’nin istifasının yanı sıra ülkede Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin kurulmasını talep ettiler.

"Hükümete 1 hafta süre veriyoruz"

Başbakan Garibaşvili’nin 1 hafta içinde istifa etmemesi halinde daha büyük bir gösteri düzenleneceğini belirten katılımcı Şota Diğmelaşvili, "İrakli Garibaşvili istifa etmeli ve AB tavsiyesinin 12 maddesinin tamamını kışa kadar uygulayacak ulusal anlaşmaya dayalı bir hükümet kurulmalı. Hükümete 1 hafta süre veriyoruz. Eğer hükümet, Bidzina İvanişvili Gürcü halkının iradesine dikkat etmezse, 20 Haziran'da ve bugün olduğumuzdan daha da büyük bir miting düzenleyeceğiz" dedi.

"Biz size yardım edeceğiz"

Tiflis'teki mitingde toplanan kitleye Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de canlı bağlantıyla hitap ederek, "Dün Ukrayna, Avrupa Birliği'ne üyelik adayı statüsü aldı. Siz de bu yoldasınız ve biz de size yardım edeceğiz" diye konuştu.

Ukrayna'nın asla teslim olmayacağını vurgulayan Zelenskiy, "Abhazya ve Güney Osetya sizin, Donbas ve Kırım da bizim topraklarımızdır. Ordumuzla birlikte Rus ordusuna karşı savaşan Gürcü halkına minnettarım. Başarılarımız, yaralarımız ve zaferlerimiz ortak olacak" ifadelerini kullandı.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel dün yaptığı açıklamada, "Avrupa Birliği, Ukrayna ve Moldova'yı üyelik için aday gösterdi. Gürcistan'ın ise Avrupa perspektifi tanındı ve önceliklerin uygulanmasının ardından ülkeye AB üyeliğine aday statüsü verilecek. Gürcü halkını tebrik ediyorum. AB-Gürcistan ilişkilerinde tarihi bir an" ifadelerine yer vermişti. (İHA)