Haberler

“Gelecek hayalin ne” sorusuna canlı yayında cevap: Alman vatandaşı olmak

23 Nisan 2019 10:48

NTV canlı yayınına katılan bir öğrencinin, “Akademik olarak hayalin nedir” sorusuna verdiği cevap sosyal medyada gündem oldu.

NTV sunucusu, canlı yayına katılan bir öğrenciye gelecek planlarını sordu. Öğrenci de, “Almanya Köln Üniversitesi’nde tıp okumak istiyorum, ondan sonra da belki Alman vatandaşı olurum” cevabını verdi. Sunucu da, “Hayır” diye cevap verdikten sonra şöyle ekledi:

“23 Nisan’da hayallerimize hiç sınır koymuyoruz tabii ki. Nerede okumak istediğine kadar kapar vermiş öğrencimiz, sadece tıp okumak istemiyor, Köln Üniversitesi diyecek kadar da kararını vermiş bir öğrenci.”

Öğrencinin cevabı, Twitter’da yüzlerce kişi tarafından paylaşıldı.

AKP’li vekil: Silkelenip kendimize gelmemiz lazım

AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu da öğrencinin hayaliyle ilgili olarak şu mesajları paylaştı:

“Dünya'ya ümitle bakan bir evladımız hayallerini gerçekleştirmek için Almanya'da okuyup Almanya vatandaşı olmak istiyorsa, başta biz siyasiler silkelenip derin derin düşünmek zorundayız. İlkelerde Türkiye ittifakı ile bu gençleri Türkiye'ye inandırmak en temel önceliğimiz olmalıdır.

Gençlerimiz hayallerini Türkiye'de gerçekleştirsin.Daha özgürlükçü, daha katılımcı, daha çoğulcu, daha müreffeh ve hep birlikte bir Türkiye hayallerimiz için bizim gibi düşünmeyen, inanmayan, yaşamak istemeyen herkesin yerine kendimizi koyup, toplumsal mutabakat ne olmalı temel mesele.”

Burhan Kuzu: Çocukların umudunu tükettiniz

AKP'li anayasa profesörü Burhan Kuzu da şu yorumu yaptı:

"Türkiye'yi terk edip, Almanya'da okumak ve sonrasında Alman vatandaşı olmak isteyen o yavrumuza bugüne kadar Türkiye'yi öcü gibi gösteren, Türkiye'yi sürekli Avrupa'ya şikayet eden yıkıcı muhalefetimizdir. Çocuklarımızın umutlarınızı tükettiniz Kemal bey. Çok yazık."

"Burhan Kuzu'nun üniversiteye dönmesindense bu tweetleri atmaya devam etmesi..."

İdare hukukçusu Prof. Dr. Metin Günday, Burhan Kuzu'nun konuya ilişkin yorumunu sosyal medya hesabından eleştirirken, "Ben her daim Kuzu'nun üniversiteye dönüp Anayasa Hukuku dersi vermesindense, üniversite dışında kalıp bu zırva tweetleri atmaya devam etmesinin daha az kamu zararı doğurduğuna/doğuracağına inanmışımdır" dedi.