Haberler

Eşi tarafından öldürülen Tuba Arslan'ın ailesi Meclis'te: Benim ciğerim yandı, başka ocaklar yanmasın, sönmesin

04 Aralık 2019 12:46

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir’de eski eşi Yalçın Özalpay hakkında 23 kez suç duyurusunda bulunmasına karşın uzlaşmaya zorlanan ve eşi tarafından sokak ortasında katledilen Ayşe Tuba Arslan’ın ailesini Meclis'e davet etti. Çakırözer, Arslan'ın ailesinin de katıldığı bir basın toplantısı yaptı. 

Arslan cinayetini birçok sivil toplum örgütü ve milletvekilinin takip ettiğini söyleyen Çakırözer, bakanlığın 'uzlaştırma' kararını eleştirdi. Çakırözer, bugün Meclis'e sunulacak kanun tekliflerinin bu sorunları çözmeye yönelik teklifler olduğunu belirten Çakırözer, İstanbul Sözleşmesi'ni hatırlattı. Çakırözer, "İmza atmaktan gurur duyduğumuz İstanbul Sözleşmesi kadına karşı her türlü şiddette uzlaşma ve arabuluculuğu yasaklıyor" dedi. 

Uluslarası sözleşmeler ile Türkiye'deki yasalar arasında büyük bir boşluk olduğunu söyleyerek, "Ayşe Arslan'ın pek çok kez suç duyurusunda bulunmasına rağmen ilerde katili olacak saldırgan ile uzlaştırılmaya zorlanmasının nedeni işte tam da bu çelişki. Adalet Bakanlığı uzlaştırma masasını kurma talimatında, uzlaştırmanın bireysel ve toplumsal barışa hizmet edeceğini söylüyor. Doğru ama ticaret hukuku için doğru. Ama aile hukuku şiddet ve tehdit ile bozulmuşsa bunun uzlaşması olmaz" dedi.

Uzlaştırma masalarının kadınları şikayetini geri çekmeye zorladığını ifade eden Çakırözer, yargı sistemi ve bürokrasinin öncelikle şiddete uğrayan kadını koruması gerektiğini ifade etti.

Toplantıda konuşan Tuba Arslan'ın babası Serdar Arslan da kızının ölümünden duyduğu acıyı dile getirerek, "Benim ciğerim yandı. Ocağım yandı başka ocaklar yanmasın, sönmesin. Yavrular yetim kalmasın. Bugüne kadar her ne kadar geç kalınmış olasa da inşallah bundan sonra bu caydırıcı kararlar bunun önüne geçer" diye konuştu.