Haberler

Erkekler, eylülde en az 37 kadını; 2019'da en az 261 kadını öldürdü

08 Ekim 2019 12:24

Erkekler, Eylül'de en az 37 kadını öldürürken, 2019'da en 261 kadını öldürdü.  En az 71 kadına şiddet uygulayan erkekler, en az üç kadına tecavüz etti; 33 kadını da seks işçiliğine zorladı. En az 26 çocuğa cinsel istismarda bulunan erkekler; 13 kadını da taciz etti.

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler, Eylül’de en az 37 kadını ve kadınların yanlarında bulunan yedi erkeği öldürdü. Erkeklerin öldürdüğü üç kadın göçmendi. 

Eylül’de 15 kadın (Adana, Artvin, Antalya -2-,  İstanbul -4-,Balıkesir, Aydın, İzmir, Diyarbakır,  Malatya, Erzincan, Muğla) şüpheli bir şekilde yaşamını kaybetti.

Erkekler, Eylül’de en az dört kadını (Aydın, Karaman, Konya, İzmir) öldürmeye teşebbüs etti.

Eylül’de yedi kadının (Ankara, Samsun, Kayseri, Aydın, Van, Samsun, İzmir) ölümü basına “şüpheli intihar” olarak yansıdı. Şüpheli intiharlardan biri, Özbekistan'lı ev işçisiydi. Ev işçisinin sigortasız çalıştırıldığı açığa çıktı. 

Erkekler Eylül'de en az beş kadını da (İstanbul -2-, Ankara, Samsun, Düzce) öldürmekle tehdit etti.

Eylül’de bir kadının (Adana) intihar girişimi basına şüpheli olarak yansıdı. 

Eylül’de erkekler iki kadını da (Bursa, Kocaeli) intihara sürükledi. 

Erkekler, 2019'un ilk dokuz ayında en az 261 kadını öldürdü, 40 kadına tecavüz etti, 400 kadını seks işçiliğine zorladı, 165 kadını taciz etti, 184 çocuğu istismar etti. Erkekler 2019'un ilk dokuz ayında 472 kadına da şiddet uyguladı.

2018'in ilk dokuz ayında ise erkekler, en az 183 kadın ve 10 çocuk öldürmüş; 50 kadına tecavüz etmiş; 162 kadını taciz etmiş; 375 kadına zorla seks işçiliği yaptırmış; 279 kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmuş ve 316 kadını yaralamıştı.

Cinayet

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, Eylül’de en az 37 kadını ve kadınların yanlarında bulunan yedi erkeği öldürdü. Erkekler, geçen yıl aynı ay, 23 kadını öldürmüştü. 

Eylül’de erkeklerin öldürdüğü kadınlardan üçü Türkiye vatandaşı değildi. Bir kadın Ukrayna, biri Fas, biri de Özbekistan göçmeniydi.

Kadınları öldüren erkeklerden birinin uzaklaştırma kararı vardı. Kadınlardan biri bedensel engelleydi. En az iki cinayette erkekler, cinayetin ardından kadınları gasp etti.

Cinayet

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, Eylül’de en az 37 kadını ve kadınların yanlarında bulunan yedi erkeği öldürdü. Erkekler, geçen yıl aynı ay, 23 kadını öldürmüştü. 

Eylül’de erkeklerin öldürdüğü kadınlardan üçü Türkiye vatandaşı değildi. Bir kadın Ukrayna, biri Fas, biri de Özbekistan göçmeniydi.

Kadınları öldüren erkeklerden birinin uzaklaştırma kararı vardı. Kadınlardan biri bedensel engelleydi. En az iki cinayette erkekler, cinayetin ardından kadınları gasp etti.

Erkekler, dört kadını ekonomik sorunları "bahane" ederek öldürdü. Erkekler, üç kadını ayrılmak istediği/ barışmak istemediği, iki kadını kıskançlık, bir kadını da baskı uyguladığı bahanesiyle öldürdü. Bir kadını hayvan otlatma sırasında çıkan kavgada öldüren erkeklerin 26 kadını öldürme bahanesi basına yansımadı.

En az 15 kadını kocası/eski kocası, beş kadını oğlu, dört kadını sevgilisi, üç kadını kuzen/akrabası, iki kadını kardeşi, bir kadını arkadaşı, bir kadını eniştesi öldürdü. En az altı kadını öldüren erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, 18 kadını ev içinde, 11 kadını sokak, metruk bina,  park, manav, işyeri gibi kamusal alanlarda öldürdü. Erkeklerin 8 kadını nerede öldürdüğü basına yansımadı.

Çocuk cinayeti – Çocuğa şiddet

İstanbul’da bir baba çocuğunu intihara sürükledi. Baba gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Denizli’de okul müdürü bir öğrencisini kopan kapı kolu ile darp etti. Suç duyurusunda bulunuldu.

İstanbul’da bir çocuk zorla evlendirilmek istendi. Sorumlular hakkındaki hukuki süreç basına yansımadı. 

Tecavüz

Eylül’de medyaya üç ilden tecavüz olayı yansıdı. Bu sayı, geçen yıl aynı ay dörttü. Erkekler bir kadına ( Tekirdağ) cinsel saldırı girişiminde bulundu.

Faillerden biri kadının kocasıydı biri de dayısıydı. Bir failin yakınlık durumu basına yansımadı.

Eylül 2019’da erkeklerin tecavüz ettiği kadınlardan biri zihinsel engelleydi

 

Erkekler, iki kadına evde tecavüz etti. Bir tecavüz vakasının nerede gerçekleştiği basına yansımadı.

Bir tecavüz vakası kadının hamile kalması ile açığa çıktı. Bir tecavüz vakasında da erkeğin kadına sistematik olarak tecavüz ettiği ortaya çıktı.

Taciz

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler, Eylül’de en az 13 kadını taciz etti. Bu sayı geçen yıl aynı ay 22 idi.

İki kadını siyasetçi, bir kadını müşterisi olarak gittiği kuaför, bir kadını çalıştığı okulun müdürü, bir kadını da akrabası taciz etti. En az sekiz kadını taciz eden erkeğin yakınlık derecesi basına yansımadı.

Erkekler, iki kadının fotoğrafını çekerek taciz etti. En az 11 kadını da sözle ve fiziki taciz etti.

Erkekler, sekiz kadını, market, sokak, gibi kamusal alanlarda taciz etti. En az beş kadının nerede taciz edildiği basına yansımadı. Bir taciz vakasında erkek sistematik olarak mahalledeki kadınları taciz ediyordu (Adana).

 Çocuk İstismarı

Eylül’de erkekler en az 26 çocuğa cinsel istismarda bulundu. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 19’du.

Çocuklar kendilerini taciz eden en az 19 erkeği tanımıyordu. İki çocuğu okuduğu okulun temizlik işçisi, birini üvey babası, birini kuzeni, birini akrabası, birini market sahibi, birini de komşusu taciz etti.

Erkekler, 12 çocuğu okul, servis aracı, market gibi kamusal alanlarda, üç çocuğu evde, bir çocuğu da sosyal medya üzerinden taciz etti. On çocuğunun nerede taciz edildiği basına yansımadı.

Çocuklardan biri, zihinsel engelleydi.

Seks işçiliğine zorlama

Eylül’de erkekler, en az 33 kadını seks işçiliğine zorladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 24 idi. Eylül 2019'da seks işçiliğine zorlanan kadınlardan 16’sı Türkiye vatandaşı değildi.

Şiddet/Yaralama

Erkekler, Eylül’de en az 71 kadına şiddet uyguladı. Geçen yıl aynı ay bu sayı, 36 idi.

Eylül 2019'da erkeklerin şiddet uyguladığı kadınlardan en az dördünün koruma kararı vardı. Erkekler, şiddet uyguladıkları en az üç kadına sistematik olarak işkence ediyordu.

En az üç şiddet vakasında erkekler kadınların evlerini de yaktı. Erkeklerden biri daha önce bir kadını öldürmekten cezaevinde 10 yıl yatmış ve afla tahliye olmuştu. En az iki şiddet vakasında erkekler, kadınları gasp etti.

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre Eylül’de, 43 kadına kocası/eski kocası, yedi kadına sevgilisi şiddet uyguladı. Bir kadına bindiği taksinin şoförü, bir kadına akademisyen arkadaşı, bir kadına öğrencisinin babası, bir kadına belediye çalışanı bir erkek, bir kadına kızının sevgilisi, bir kadına akrabası, bir kadına abisi, bir kadına damadı şiddet uyguladı. En az 13 kadına şiddet uygulayan erkeğin yakınlık durumu basına yansımadı.

Erkekler, beş kadına ayrılmak istediği, bir kadına bulaşıkları geç yıkadığı, bir kadına çocuğuna bağırdığı, bir kadına hakaret ettiği, bir kadına geç yemek yaptığı, bir kadına yakınlarını görmek istediği "bahanesi" ile şiddet uyguladı. Bir erkek bir kadını gasp ederken şiddet uyguladı. Erkelerin, 59 kadına şiddet uygulama "bahanesi" basına yansımadı.

Erkekler, 28 kadına sokak, hastane, apartman, araç gibi kamusal alanlarda, 26 kadına ev içinde şiddet uyguladı. Erkeklerin en az 17 kadına nerede şiddet uyguladığı basına yansımadı.

Erkekler, en az 62 kadına darp ederek şiddet uyguladı. Bu darplardan en az dördünde erkekler darp sonrası kadınların evlerini de yaktı. Erkekler, üç kadını silahla, beş kadını da bıçakla yaraladı. Erkekler, bir kadını da asansör boşluğuna iterek yaraladı.