Haberler

Emekli Tuğgeneral Solmaztürk: Van Valiliği'nin dünyadan haberi yok, taş atılıyorsa niye kimsenin kafasında başlık yok

23 Haziran 2022 18:17

Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk, katıldığı Halk TV’de İnan Demirel’in sunduğu programda, Van’da bir kişinin gözaltına alındığı sırada özel harekat polislerinin gündem olan görüntülerini değerlendirdi. Solmaztürk, o görüntülerle ilgili "Van Valiliği'nin dünyadan haberi yok, taş atılıyorsa niye kimsenin kafasında başlık yok" dedi.

Halk TV canlı yayınında Van Başkale'de Esenyamaç Mahallesi Onikidere mezrasında bir şahsın gözaltına alınması sırasında jandarmanın havaya ateş açmasıyla ilgili sosyal medyada gündem olan görüntüler konu edildi. Canlı yayın konuğu Emekli Tuğgeneral Haldun Solmaztürk, o görüntüleri değerlendirirken, Van Valiliği'ni de eleştirdi.

"Şu hale bakın, çok yazık, son derece üzücü"

Haldun Solmaztürk, görüntülerle ilgili şunları söyledi:

"Çok üzüldüm. Bir emekli asker olarak böyle bir manzarayı görmek her askeri üzer. Asker derken askerleri kast ediyorum tabi. Asker olan askerleri. Buradaki en büyük hassasiyetlerden biri; köydeki kadınların, kızların ve çocukların korunmasıdır. Ürkmemesidir. Bu kadar gelişi güzel ateş açılması, oradaki çocuklarda ömür boyu sürecek bir travma yarattı. Bunun Başkale'de olduğu, bunun Ankara'da, İstanbul'da kendi mahallenizde, bahçenizde olmasını hangimiz isteriz. Hangimiz çocuğumuzun, torunumuzun böyle bir travmaya maruz kalmasını isteriz.

Bizim istemediğimiz bir şeyi o zaman neden burada yapıyoruz. Buradaki insanlar insanlar değil mi? Valinin dünyadan haberi yok. Bunları izlemiş biri olsaydı. O yazının altına imza atmazdı. Taş atılıyorsa niçin hiç kimsenin kafasında başlık yok. En az benim kadar üzülmesi gerekir jandarma genel komutanının, şu manzaradan. Şu hale bakın, çok yazık, son derece üzücü. Allah bu birliği gerçek bir çatışmadan korusun. Şu birlik, gerçek bir çatışmaya girerse de sonu felaket olur"  

TIKLAYIN- Van Valiliği'nden jandarmanın havaya ateş açtığı olaya ilişkin açıklama