Haberler

Diyarbakır'da tutuklanan 16 gazeteci için meslektaşları İstanbul'dan seslendi: "Su, mutlaka çatlağını bulacak"

23 Haziran 2022 14:19

Diyarbakır'da 8 Haziran'da çok sayıda ev ve işyerine yapılan operasyonda gözaltına alınan ve ardından tutuklanan 16 gazeteci için Şişhane Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. 

Diyarbakır'da tutuklanan 16 gazeteci için Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu ve Dicle Fırat Gazeteciler Derneği tarafından Şişhane Meydanı'nda basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasına DİSK Basın-İş ve gazeteciler katıldı.

DİSK Basın-İş Yönetim Kurulu üyesi Candan Yıldız, tutuklu 16 gazeteci ile dayanışma içinde olduklarını vurguladığı konuşmasında "Su, mutlaka çatlağını bulacak ve biz Kürt meslektaşlarımızla her zaman yan yanayız. Mücadeleye devam!" mesajını verdi.

TIKLAYIN- Günlerce gözaltında tutuldular: Diyarbakır'da 16 gazeteci tutuklandı

TIKLAYIN- 16 gazeteci gizli tanık ifadeleriyle tutuklanmış

TIKLAYIN- Tutuklanan 16 gazeteci "terör örgütü üyeliği" ile suçlanıyor

Ne olmuştu?

Diyarbakır’da 8 Haziran’da evlerine ve işyerlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınan 20'si gazeteci 22 kişi 15 Haziran'da adliyeye sevk edilmişti. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 16 gazeteciyle ilgili tutuklama kararı verilmişti. 16 gazetecinin gizli tanık ifadelerine dayanılarak tutuklandığı belirtilmişti.

Tutuklanan gazeteciler: Aziz Oruç, Abdurrahman Öncü, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Lezgin Akdeniz, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Ali Ertaş, Mehmet Şahin, Neşe Toprak, Ömer Çelik, Ramazan Geciken, Remziye Temel, Safiye Alagaş, Serdar Altan, Suat Doğuhan ve Zeynel Abidin Bulut tutuklandı.

Gazeteciler Esmer Tunç, Mehmet Yalçın, Kadir Bayram ve iki kişi ise adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.