Haberler

İklim aktivisti Deniz Çevikus anlattı: Krizi biz insanlar yaratırken en büyük acıları hayvanlar çekiyor

Deniz Çevikus, Küresel İklim Grevi öncesi iklim krizini anlattı

19 Eylül 2019 10:57

Dünyanın her yerinden binlerce iklim aktivistinin katılacağı Küresel İklim Grevi yarın gerçekleşecek.  Türkiye’nin genç aktivistleri de iklim krizine farkındalık oluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor. 12 yaşındaki Deniz Çevikus da onlardan biri. Deniz Çevikus’un iklim krizine yönelik farkındalığı pek çok genç gibi 16 yaşındaki aktivist Greta Thunberg’i duyduğunda başladı. Hayvanları çok sevdiğini söyleyen Çevikus, iklim krizini araştırırken gördüğü donmuş bir fok resminden çok etkilendiğini anlatırken “Krizi biz insanlar yaratırken en büyük acıları hayvanlar çekiyor” dedi.

T24’e konuşan Deniz Çevikus, krizi durdurmak için 11 yılımız kaldığını hatırlatarak artık herkesin bir adım atması gerektiğini söyledi. Çevikus, “Eğer yalnızca 11 yılımız kaldıysa herkes üstüne düşeni yapmalı" dedi.

Greta Thunberg’in çağrısıyla 15 Mart’ta başladığı okul grevlerinden bu yana yaşadıklarını anlatan Çevikus, 20 Eylül’de gerçekleşecek grevde yüksek katılım beklediğini söyledi.

Küresel İklim Grevi 20 Eylül’de dünyanın pek çok yerinde Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi öncesi seslerini duyurmayı amaçlayan aktivistler tarafından gerçekleşecek. Türkiye’den Friday’s for Future (Gelecek için Cuma’lar) ve Sıfır Gelecek ekipleri aylardır yaptıkları çağrılarla herkesi cuma günü iklim için harekete geçmeye davet ediyor.