Haberler

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği'nden cinsel şiddete karşı kampanya: #ÖyleDeğilBöyle

13 Kasım 2019 16:27

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, cinsel şiddete karşı bir video hazırladı. Videoda oyuncular, Tülin ÖzenCeren MorayBerrak TüzünataçHasibe Eren, Esra DermancıoğluLaçin CeylanSeyhan ArmanAyça Damgacı gibi isimler de yer aldı.

Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı videoyu sosyal medya hesabından şiddet karşı görüşleri ile paylaştı. Videoda, "#ÖyleDeğilBöyle diyerek cinsel şiddete maruz bırakılanı suçlayan ve faili aklayan toplumsal algı ve yaklaşıma müdahale ediyoruz. Çünkü öğrenilen bir şiddet biçimi olan cinsel şiddet, ancak onu besleyen toplumsal algının dönüşmesiyle önlenebilir.  #cinselşiddetlemücadele" ifadeleri kullanıldı. 

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği hakkında

Dernek, 2014'te kuruldu. 2009- 2013 yılları arasında Cinsel Şiddete Karşı Kadın Platformu’nda yürütülen çalışmalardan, trans aktivist Ali Arıkan’ın deneyim, araştırma, yazılarından ve kişisel birikimlerimizden beslenerek bugünkü halini aldı.

Derneğin web sayfasında dernek kendisini şöyle tanıtıyor:

"Bizler; feminist, LGBTİQA+, ekoloji ve hayvan özgürlüğü hareketlerinde, çocuk ve göçmen hakları örgütlenmelerinde ve bu alanlardaki platformlarda aktif olarak yer almış/almaya devam eden; ikili cinsiyet sistemini sorgulayan, çeşitli cinsel yönelimlerden trans-natrans kadınlar, trans erkekler ve kendine cinsiyet atfetmeyen bireyleriz.

Kuir tahayyülü, feminizmleri, dayanışmayı, kolektif üretimi savunan anti-hiyerarşik bir örgütlenmeyiz."