Haberler

CHP'li vekil Meclis'te patates soydu, yerli patatesi tanıttı: Vatandaş patatesi daha ucuza yiyebilir

30 Ekim 2019 12:50

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Niğde Patates Araştırma Enstitüsünün geliştirdiği patatesleri tanıttı. 

Patatesi 'milli servet' olarak nitelendiren Ömer Fethi Gürer, "Niğde'de 1 milyon ton patates üretiliyor ama patates işleme tesisi yok. Niğde-Nevşehir arasına bir cips fabrikası ya da işleme tesisi kurulabilir. Milli serveti elimizde çürütüyoruz" dedi. 

Yerli patates üretiminin teşvik edilmediğini belirten Gürer "Patates üreticisi için olumsuz olan ürettiğini değerine satamaması, bu anlamda Niğde'de büyük sıkıntı var. Şu anda tüccar almadığı için depolara konan patates, bir süre sonra depolarımız çok korunaklı olmadığı için hava koşulları sebebiyle çürümeye başlayacak. Bunun için yurtdışı teşviğinin sağlanması, patatesin yurtdışına satışının gerçekleştirilmesi, aracısız üreticiden tüketiciye ulaşımı sağlanarak vatandaşın ucuz patates yemesinin yolu açılabilir" dedi.

Yerli patates tohumu geliştirilerek içleri renkli patateslerin üretildiğini belirten Gürer, bu tohumların 2021 yılından sonra kullanılacağını söyledi.