Haberler

CHP'li Öztoç'tan Erdoğan'a: 10 Kasım'da bile Atatürk'e saygısızlık etmeden duramadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Gazi Mustafa Kemal Samsun'a bir Osmanlı subayı olarak çıkmıştır" dedi

11 Kasım 2019 09:59

CHP'li Engin Öztoç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 10 Kasım günü Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada "Geçmişe Osmanlı'ya, Selçuklu'ya haksızlık etmemek gerekir. Gazi Mustafa Kemal Samsun'a bir Osmanlı subayı olarak çıkmış, Ankara'daki Meclis'i yine Osmanlı adına faaliyete geçirmiştir" ifadelerine tepki gösterdi. 

CHP'li vekil Engin Özkoç'ta Erdoğan'ın bu sözlerine videolu yanıt vererek şunları söyledi:  "10 Kasım tüm yurtta saygıyla anıldı, AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan böyle bir günde dahi saygısızlık etmeden duramadı. Recep Tayyip Erdoğan, cumhuriyetin liderinin Samsun'a çıkışını Osmanlı subayı olarak yaptığını söyledi, oysa ki  cumhuriyetin lideri Samsun'a işgal güçlerine karşı cumhuriyet devriminin lideri olarak çıkmıştı. Daha sonra harf devriminin cahilliği getirdiğini savundu. Oysa ki harf devrimi cahilliğin nedeni değil sonucuydu. Aydınlanmanın ve bilimin önünü açtı. Böyle bir günde dahi Atatürk'e ve cumhuriyete dil uzatmadan, onu değersizleştirmeye çalışmadan duramayan Recep Tayyip Erdoğan'a cevabımdır. Cumhuriyeti ve ilkelerini hazmedemediğini biliyorum, hatta onu yok etmek istediğini de biliyorum ama buna gücün yetmeyecek çünkü milletimiz buna asla izin vermeyecek" 

Ne olmuştu?
AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Kasım'da  Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından düzenlenen anma töreninde yaptığı konuşmada “Sürekli olarak Osmanlı’ya hakareti ve aşağılamayı bir siyaset tarzı haline getirmek ya cehalettir ya gaflettir ya da art niyettir. Geçmişe Osmanlı’ya, Selçuklu’ya haksızlık etmemek gerekir. Gazi Mustafa Kemal Samsun’a bir Osmanlı subayı olarak çıkmış, Ankara’daki Meclis’i yine Osmanlı adına faaliyete geçirmiştir. Cumhuriyetin inşası da Osmanlı’dan devralınan mevcut idari sistem çerçevesinde gerçekleşmiştir. Tarihimiz bizim yörüngemizdir. Yörüngeden çıkan bir gök cismi yok olmaya mahkumsa toplumlar da öyledir. Bugüne kadar milletimizi kadim tarih yörüngesinden çıkarmaya kimse muvaffak olamadı” ifadelerini kullanmıştı.