Haberler

Üniversite kampüsündeki kazada hayatını kaybeden öğrenci için "Basireti bağlanmış" diyen rektöre tepki: "Basiretsizlik değil sorumsuzluk öldürür"

Sezen Zambak, Ege Üniversitesi kampüsü içinde karşıdan karşıya geçerken traktörün altına kalarak hayatını kaybetmişti

01 Kasım 2019 14:27

Ege Üniversitesi kampüsüdeki kazada hayatını kaybeden öğrenci ile ilgili "basireti bağlanmış" ifadelerini kullanan rektöre CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan'dan tepki... Bakan, "Rektör Bey hem çok üzülüyor hem de ‘basireti bağlanmak’ gibi bir kavramla olayı meşrulaştırıyor” dedi.

Ege Üniversitesi Rektörü Necdet Budak katıldığı bir televizyon programında kazayla ilgili “O anda şoförün ve öğrencinin birçok nedenden dolayı birbirini görmemesiyle basiret bağlanmış diyelim ama çok üzgünüz tabii” diye konuştu.

Rektörün sözlerini eleştiren CHP Milletvekili Murat Bakan, "Rektör Bey de hem çok üzülüyor hem de ‘basireti bağlanmak’ gibi bir kavramla olayı meşrulaştırıyor. Hukukta ‘basireti bağlanmak’ diye bir şey yok! 30 yıllık hukukçuyum böyle bir şey duymadım. 17 yıllık AKP iktidarının politikaları kapsamında; iş cinayetinde ölen işçinin ‘işinin fıtratı’, erkeğin katlettiği kadının ‘kaderi’, üniversite içinde traktör altında kalıp can veren Sezen’in ‘basireti bağlanmış’ deniyor ve geçiliyor! Sorumluluk hisseden yok, adalet yok, hukuk yok! Basiretsizlik değil sorumsuzluk öldürür!” dedi. 

16 Eylül'de Ege Üniversitesi öğrencisi Sezen Zambak, kampüs içinde karşıdan karşıya geçerken traktörün altına kalarak hayatını kaybetmişti.  Olayla ilgili polis tutanağındaki ifadelerde şoförün ‘sağa ve sola dönüşlerde kuralla uygun olarak geçiş yapan yayalara ilk geçiş hakkını vermemek’ üzere ‘tam ve asli kusurlu’ olduğu belirtilmişti. Ancak şoför serbest bırakılmıştı. 

Şoförün serbest bırakılmasına da tepki gösteren CHP’li Bakan, şöyle konuştu:

“Olay yerinde ifadesi alındıktan sonra nöbetçi mahkemeye çıkarılan şoför ‘taksirle ölüme neden olma’dan serbest bırakılıyor. Sanığın ‘bilinçli taksirle ölüme neden olma’dan yargılanmasını bekliyoruz. Şoförün sorumluluğunun trafik kurallarını ihlal etmesiyle sınırlı bırakılamaz. Görüntüler ortada. Yanı sıra olay anında traktör üzerinde olan diğer iki kişinin ifadeleri nerede? Bu kişilerle ilgili herhangi bir adli ve idari süreç işletildi mi?”