Haberler

Bülent Arınç: Damadım olmasaydı da beraat edecekti; yargı ve adaletin nasıl sınıfta kaldığının arşivini tutuyorum

01 Kasım 2019 13:59

AKP’nin kurucu kadrosunda yer alan eski TBMM başkanı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, ‘FETÖ’ üyeliğinden yargılanan damadı için “Ekrem Yeter damadım olmasaydı da yüzde yüz beraat edecekti” dedi.

Eski Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kemal Öztürk’ün YouTube kanalına konuk olan Bülent Arınç, damadıyla ilgili “ ‘Ekrem Yeter, Bülent Arınç’ın damadı olmasaydı beraat etmeyecekti’ sözüne katılıyor musunuz?” sorusu üzerine “Hayır, yüzde yüz beraat edecekti. Benim damadım olmayıp sıradan bir insan olsaydı da beraat ederdi. Ancak yargının öyle kararları var ki mahkum da olabilirdi” yanıtını verdi.
“Yargı adalete ulaşma konusunda beceriksiz”

Öztürk’ün, Ekrem Yeter ile ilgili ‘FETÖ’ iddiası üzerinden beraat alıp daha hafif suçlarla yargılanan insanların daha ağır cezalara çarptırılmamasının nedenini sorması üzerine ise, “Bu da yargının sorunudur. Yargının adalete ulaşma konusunda bugüne kadarki beceriksizliği, başarısızlığı suçun vasfı ve suçun vasfını iyi tayin edememiş olmasıdır” şeklinde konuştu. Arınç “yargı ve adaletin nasıl sınıfta kaldığının arşivini de tutuyorum” dedi.

Öztürk’ün “AK Parti’nin özgürlükçü bakış açısından güvenlikçi bakış açısına geçtiği” yorumunu ise Bülent Arınç; “Bizi yerimize mıhlayan ve eski anlayışımızın üzerine geçen olay 17-25 Aralık’la ve onun öncesinde Gezi olaylarıyla başlayan bir takım korkular oldu. Ve bu korkular 15 Temmuz ile ‘ben varım’ dedi. Ve biz bu süreçlerden sonra ülkemiz için güvenliğe önem vermeye yönelmiş olabiliriz. Geçmişte büyük bir özgüvenle yaptığımız hamlelerin yerini “ülkemizi korumak zorundayız” anlayışı aldı.