Haberler

"Bu şahıslar, sanatın, sanatçının ve demokrasinin düşmanı"

Hopa'da oyunu engellenmeye çalışılan Levent Üzümcü, T24 Manşet'e konuştu

08 Kasım 2019 17:49

Artvin Hopa'da 'kamu yararı olmadığı' gerekçesiyle okul binasındaki oyunu iptal edilen oyuncu Levent Üzümcü "Bu şahısların, sanatın, sanatçının ve demokrasinin düşmanı olduğunu düşünüyorum. Umarım en kısa sürede ülkemiz bu şahıslardan ve bunları yaratan düzenden kurtulur" dedi. 

Hopa Halkevi, Üzümcü'nün "Anlatılan Senin Hikayendir" oyununun bir ortaokul konferans salonunda sergilenmesi için başvuruda bulundu. Başta olumlu yanıt veren Hopa Kaymakamlığı daha sonra oyunun kamu binalarında gösterilemeyeceğini söyledi. Bunun üzerine oyun bir düğün salonunda sergilendi. 

Levent Üzümcü T24 Manşet'te yaptığı açıklamalarda "Artık vaka-i adiye haline geliyor bu tarz şeyler. Çünkü bu tarz insanlar bunun böyle olmasını istiyorlar. İstiyorlar ki insanlar 'Biz artık alıştık, hep böyle oluyor zaten' desinler" ifadelerini kullandı. 

'Kamu yararı olmadığı' gerekçesiyle iptal kararı alındığını belirten Üzümcü, "Kamu kimdir? Kamu sizin hizmet etmek üzere oraya gittiğiniz insanlardır. Kamu insandır. Kamu halktır. Bir tiyatro oyununu engellemeye çalışmak, ayak oyunlarıyla onu tiyatro oyununun oynanmasının çok zor olduğu bir mekana mahkum etmek bu yöneticilerin bir alışkanlığı haline geldi" diye konuştu.