Haberler

Bireysel silahlanmanın yaygın olduğu ABD'de uçak yolcularının el bagajlarında 21 ayda yaklaşık 8 bin silah tespit edildi

23 Ekim 2019 13:09

Bireysel silahlanma tartışmalarının devam ettiği Amerika Birleşik Devletleri’nde uçmak için havalimanına gelen yolcuların el bagajlarından 21 ayda 7 bin 539 ateşli silahın tespit edilmesi dikkati çekti. Son olarak Salt Lake City Havalimanı'nda, ABD Ulaşım Güvenliği İdaresi görevlileri, son bir haftada yedi farklı yolcunun el bagajında güvenlik kontrolleri sırasında ​​ateşli silah yakaladı.

Dünya genelinde sivillerin en çok silaha sahip olduğu ülke olan ABD'de daha önce yapılan bir araştırmaya göre, vatandaşların yüzde 40'ının silahlarının olduğu veya silahlı bir evde yaşadıkları tespit edildi.

ABD Ulaştırma Güvenliği İdaresi (TSA) verilerine göre, TSA görevlilerinin ülke genelinde havalimanlarında yaptıkları güvenlik kontrolünde tespit edilen silah sayısında artışlar oldu.

9 ayda 3 bin 300 silah tespit edildi  

2017 yılında 3 bin 957, 2018 yılında ise yüzde 7 artışla yolcuların bagajlarında toplam 4 bin 239 adet ateşli silah tespit edilirken, bu yıl sayı 9 ayda 3 bin 300 oldu. ABD'de son 2 haftada havalimanlarında 17 ateşli silah yakalanırken, sadece Salt Lake City Havaalanında, TSA güvenlik görevlileri, son 7 günde yedi farklı yolcunun el bagajında ​​silah tespit etti. 

Tespit edilen silahların 3 bin 656 adedi, toplam sayının yüzde 86,15’i dolu olarak yakalandı. 

Ateşli silah bulundurma yasaları eyalete göre değişiyor 

Amerika Birleşik Devletleri’nde ateşli silah bulundurma yasaları eyalet ve bölgeye göre değişiyor. TSA, yasaklı madde ihlali ve diğer TSA düzenlemelerinin ihlali için kişi başı -ihlal başına- 4 bin 100 dolardan, 13 bin 333 dolara kadar ceza uygulayabilir. Tekrarlanan ihlaller daha yüksek cezalarla sonuçlanabiliyor. Yolcuların, her seyahat noktası için eyalet ve yerel ateşli silah yasalarını bilmeleri gerektiği belirtiliyor.

Türkiye'de uygulama nasıl?

Türkiye'de de yolcular, havalimanlarına girişlerde teslim masasında silahlarını bırakarak indikleri meydanlarda silahlarını teslim alıyor. Yolcu uğurlayıcılarının silahlı olarak terminale girişine müsaade edilmiyor. Ruhsatlı silahı olan uğurlayıcıların silahları, kontrol noktasının olduğu yerde, gerekli kontroller polis tarafından yapıldıktan sonra, kendisine çıkışta teslim edilmek üzere, deftere kaydedilerek, muhafaza altına alınıyor.

Terminale gelen yolcu, ruhsatlı silahını güvenlik kontrol noktasında, varış noktasındaki 'silah teslim etme' yerinde geri almak üzere, polise silahını bildirerek teslim ediyor. Polis tarafından gerekli evrakların tamamı kontrol edildikten, ‘silah teslim tutanağı’ doldurularak silah, şarjör ve fişekler tutanakla teslim alınıyor. Fişekler ayrı poşete konularak silah ile birlikte, açıldığında belli olan ve mukavemete sahip kâğıt, plastik veya kutu benzeri kilitli bir muhafazaya yerleştiriliyor ve polis tarafından uçağa teslim ediliyor.

Yolcu, düzenlenen tutanaktaki bilgilerin doğruluğundan, tutanağa imzasını atmak suretiyle, bizzat sorumlu oluyor. Müsaadeli taşınan silahların, varış yerinde 'silah teslim etme' masasına intikali ve sahiplerine geri verilmesi sürecinde, silahın alınışı esnasındaki işlemler aynen uygulanıyor. 

(DHA)