Haberler

Şantiyelerde erkek egemenliğine karşı "Beyaz Baretli Kadınlar"

İnşaat mühendisi kadınlar şantiyelerdeki erkek egemen yapıyı kırmak için 'Beyaz Baretli Kadınlar' hareketi başlattı.

07 Kasım 2019 11:09

İzmir'de inşaat mühendisi kadınlar şantiyelerde daha çok yer almak için harekete geçti. İnşaat mühendisliğindeki erkek egemen yapıya karşı çıkan kadınlar kendilerine "Beyaz Baretli Kadınlar" diyor.

Çeşitli üniversitelerin 23 öğrenciye ulaşılan projeyle karşılıksız öğrenim bursu sağlanıyor. Proje kapsamında, 23 deneyimli inşaat mühendisi kadın, usta- çırak ilişkisi içinde seçilen öğrencilere 1 yıl boyunca mentorluk yapacak. Projeye Üniversiteli Kadınlar Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi ve Balçova Belediyesi tarafından da destek verildi. 

'Beyaz Baretli Kadınlar' Proje Yöneticisi Eylem Ulutaş Ayatar, proje hakkında bilgi verdi. Eylem Ulutaş Ayatar, "Bizim mesleğimiz olan inşaat mühendisliği 'erkek mesleği' olarak biliniyor" dedi. Erkek mesleği algısı nedeni ile kadınların inşaat mühendisliğini tercih etmediğini belirtti.

Ulutaş Ayatar, "Kadın meslektaşlarımızın kendilerine güvenmeleri ve güçlenmeleri adına böyle bir projeyi başlattık. İnşaat Mühendisleri Odası'nda 9 bin civarında üyemiz var, bunun sadece 1000'i kadın üye" dedi.