Haberler

Aralarında Bianet'in de bulunduğu 136 internet sitesine erişim engeli getirildi

06 Ağustos 2019 18:02

Ankara Sulh Ceza Hâkimliği, Jandarma Genel Komutanlığı’nın 16 Temmuz tarihli yazısı ile aralarında “bianet”, "Gazete Fersude", “ETHA” ve “Geziyi Savunuyoruz”un da bulunduğu 136 internet sitesi ve sosyal medya hesabı için erişim engeli kararı verdi.

15 internet sitesi

Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği'nin kararında, aralarında Facebook, Instagram hesaplarının da bulunduğu toplam 136 internet adresi ve 15 internet sitesinin adı geçiyor.

Adı geçen internet siteleri: Bianet, Etha, Halkın Sesi TV, Özgür Gelecek, osp.org, geziyisavunuyoruz.org, Gazete Fersude, Yeni Demokratik Gençlik, Umut Gazetesi, Kızıl Bayrak, Marksist Teori, Direnişteyiz, Mücadele Birliği. Antakya Sokak. 

Milletvekili Oya Ersoy'un Twitter hesabı da var

Mahkeme kararında engellenen adresler arasında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Oya Ersoy'un Twitter hesabı da bulunuyor.

Kararı T24'e değerlendiren HDP Milletvekili Ersoy, karara itiraz edeceklerini belirterek "Bu, milletvekillerinin dokunulmazlığının sınırlarının daha da daraltıldığını gösteriyor. Milletvekillerinin sosyal medya hesapları da dokunulmazdır. Bu halk biat etmez, bu halkın milletvekilleri de biat etmeyecek" dedi. 

Erişim engeli getirilen Gazete Fersude Genel Yayın Yönetmeni Hayri Tunç da T24’e yaptığı değerlendirmede, ­­editörlerin siteye haber girişi yapamamaları üzerine sitenin kapatıldığını fark ettiklerini söyledi.