Haberler

Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yapan ODTÜ'lülere polis müdahale etti

09 Kasım 2022 12:16

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) önünde eylem yapan ODTÜ'lü öğrenciler, ODTÜ arazisinde yapılan yol projesini protesto etti. Polisler eylem yapan öğrencilere biber gazı ile müdahale etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Melih Gökçek döneminde yapımına başlanan Bilkent-İncek yol projesi, ABB Başkanı Mansur Yavaş döneminde yeniden ihaleye açıldı. Orta Doğu ve Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arazisi içerisinde yol çalışmalarının başlamasının, belediyenin çalışmaların 'Gölbaşı-Niğde Otobanı Bağlantı Yolu' kapsamında yapıldığını duyurmasının ardından eyleme başlayan ODTÜ'lüler, projenin iptal edilmesini talep etti.

ABB önünde yeniden basın açıklaması gerçekleştiren ODTÜ’lüler, ABB Meclis toplantısını izlemek istedi ve projenin iptaline dair taleplerinin gündeme alınmasını talep etti. ODTÜ’lüler ‘pandemi kısıtlamaları’ gerekçe gösterilerek belediyeye alınmadı. “Aç, aç, aç”, “Mansur elini ODTÜ’den çek” sloganları atan ODTÜ’lülerin belediyeye girişi belediye güvenlik görevlileri tarafından engellendi.

Gazete Duvar'da Ogün Akkaya'nın haberine göre, yaşanan arbedenin ardından belediye yetkilileri iki ODTÜ bileşeni temsilcisinin Meclis toplantısına alınacağını söyledi. Yapılan görüşmelerinin ardından ODTÜ bileşeni temsilcilerinin beş kişi girme talebi kabul edildi ve beş temsilci Meclis toplantısına girdi.

ODTÜ bileşenlerinin darp edildiklerini belirtmeleri üzerine bir belediye yetkilisi, “Darp varsa gidin şikayetçi olun” ifadelerini kullandı.

ABB önünde bir araya gelen ODTÜ Bileşenleri, "Ranta Talana Geçit Yok", "Rant İçin Değil Halk İçin Belediye", "Rant İçin Değil Halk İçin ABB", "ABB Elini ODTÜ'den Çek", "Ne Sermaye Ne Rektör ODTÜ Bizimdir", "Kahrolsun Asfaltlar Yeryüzüne Özgürlük" yazılı dövizler taşıdı.

Açılan pankartta ise "İklimi Değil Sistemi Değiştir", "ODTÜ Rant Yoluna Hayır Diyor", "ODTÜ Ormanını Parçalatmayacağız" ifadeleri yer aldı.

"Bu yol projesi kulağa absürt ve trajikomik gelmektedir"

“ODTÜ Ormanı’nı parçalatmayacağımızı, bir avuç zengine spekülatif rant sağlamak için Ankara’nın ekosistemlerinin katledilmesine izin vermeyeceğimizi bir kez daha yineliyoruz” ifadelerine yer verilen basın açıklamasını ODTÜ bileşenleri adına Dilara Ercanlı okudu.

“Bu yol projesi, doğanın yağmalanarak Melih Gökçek’in rezidanslarına, 'hasta garantili' Bilkent Şehir Hastanesi’ne, ‘araç garantili’ Niğde otobanına ve İncek bölgesinde inşaat halinde olan lüks kulelere rant sağlanmasına neden olacak” ifadelerine yer verilen basın açıklamasında ‘rant yolu projesinin’ kabul edilmediği belirtilerek şunlar kaydedildi:

“Arasında bir bağ oluşturma iddiasında bulunduğu bu projeler AKP hükümetinin sağlık hizmetlerini merkezden uzaklaştırmak ve Ankara halkının geçmesinin mümkün olmadığı fahiş fiyatlı otoyollar inşa etmek suretiyle halktan çalarak sermayeye peşkeş çektiği projelerdir. Şehrin en merkezi yerinde bile otobüse binebilmek için uzun kuyruklarda sıra beklerken, yağmur yağdığında sele dönüşen su birikintileri arasında yürümek zorunda bırakılırken; kamu yararı için inşa edildiği iddia edilen fakat sadece özel araca ulaşımı olan bir kesime hizmet eden bu yol projesi kulağa absürt ve trajikomik gelmektedir.”

"Rant peşinde koşanların ekmeğine yağ sürüldü"

Projenin hiçbir kamu yararı taşımadığı, “rant peşinde koşanların ekmeğine yağ sürüldüğü” ifade edilen açıklama şu şekilde sürdü:

“ODTÜ Ormanı geri dönülemez bir ekolojik yıkıma maruz kalacaktır. ODTÜ Ormanı içinde barındırdığı 250’den fazla kuş türüyle, akarsuları ve bitkileriyle bugün Ankara’nın son yekpare ormanlık alanı olma özelliğini taşımaktadır ve bu yolun yapılması bu alanın geri dönülemez tahribatına yol açacaktır. Ayrıca bu yol projesi sadece ODTÜ Ormanı'nı değil, Gölbaşı Özel Çevre Koruma Alanını da kapsayarak oranın da ekosisteminde ciddi tahribatlara sebebiyet verecektir. Yol projesi gündeme geldiğinden beri düzenli olarak kamuoyuna ve yetkili mercilere bu bilgileri aktarmamıza rağmen ABB yönetimi bize herhangi bir cevap vermekten yahut somut bir adım atmaktan kaçınıyor. Mansur Yavaş ile ayrıca Kemal Kılıçdaroğlu ile ayrıca görüşüp taleplerimizi bire bir aktardığımız halde sözde 'katılımcı belediye' ısrarla talebimize kulak tıkıyor.”

"Altı ODTÜ'lü gözaltına alındı"

ODTÜ bileşenleri temsilcilerin ABB Meclis toplantısına girmelerinin arından belediye önüne polis geldi. Bu sırada polisler, dışarıda bekleyen ODTÜ’lüleri biber gazı sıkıp darp ederek, belediye binası önünden uzaklaştırdı. Polisin saldırısı sonucu altı ODTÜ bileşeni gözaltına alındı.

"ODTÜ Yolu’ başlıklı manipülatif girişimler hakkında açıklama”

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ bileşenlerinin belediye alınmaması ve polisin saldırısının ardından, "‘ODTÜ Yolu’ başlıklı manipülatif girişimler hakkında açıklama” başlığıyla açıklama yaptı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ arazisi içerisinde herhangi bir çalışmasının olmadığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"ABB Meclisine pandemi döneminden itibaren yaklaşık 2,5 yıldır sadece basın mensupları alınmakta, Meclis toplantıları canlı yayınla halkımıza iletilmektedir. Meclise katılım konusunun kısıtlanması ODTÜ Yolu ile ilgili değildir. Nitekim konu ile ilgili haftalardır Belediye merkez binamız önünde stant açılmasına ve protesto girişimlerine asla müdahale edilmemiştir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tüm rant projelerine karşı büyük bir mücadele vermektedir. Bu süreçte ideolojik ve manipülatif sebeplerle sosyal medyada paylaşım yapan, hâlihazırda bir çalışma yapılmadığı halde "yapılıyormuş gibi” açıklamalarda bulunan, olay çıkmasından medet uman ve bundan beslenen kesimlerin açıklamalarına itibar edilmemesini rica ediyoruz."