Haberler

'5 Dakika Adalet': Bakanlık cezaevlerindeki kapasite sorununu çözmek için 'infaz yasası'nda değişiklik yapmaya hazırlanıyor

T24 Ankara Temsilcisi Gökçer Tahincioğlu, haftanın hak ihlâllerini değerlendirdi

15 Kasım 2019 12:14

T24 Ankara Temsilcisi Gökçer Tahincioğlu, haftanın hak ihlâllerini değerlendirdiği '5 Dakika Adalet'te bu hafta Adalet Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı ‘Yargı Reformu Paketi’ni, Gazeteci Ahmet Altan’ın yeniden tutuklanmasını ve Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümünü araştırdıkları sırada gözaltına alınan gazetecileri değerlendirdi.

-Adalet Bakanlığı ‘örtülü af’ olarak da nitelendirilen 2. Yargı Reformu Paketi üzerinde çalışıyor. MHP’nin de geçen yıl farklı bir isimle sunduğu ve 5 yıla kadar ceza indirimini öngören pakette üzerinde durulan formül infaz yasasında köklü değişiklik yapmak. En çok işlenen suçlarda nasıl bir formül işletileceği üzerinde çalışmalar sürerken, bu değişiklikle  kapasite sorunu yaşayan cezaevlerinin boşaltılması amaçlanıyor. 

-Yazar Ahmet Altan 3 yılı aşkın süredir zaten cezaevindeydi. Yargıtay, Ahmet Altan, hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının  bozarak yeniden yargılanmasını istedi. Bunun üzerine Altan, yerel mahkemeye gelen dosyada 10 yıl 6 ay ceza alarak hükümle birlikte tahliye edildi. Tahliyesinin ardından yazılarına devam etti. Sadece bir hafta dışarıda kalan Altan hakkında savcılık “Adli kontrol kapsamında tahliye edildiği ancak harici davranışlarının bu tahliyeyi anlamsız kıldığı” gerekçesiyle tahliyeye itiraz etti. 27 Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı ile Altan yeniden tutuklandı. 

-Giresun'un Eynesil ilçesinde hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan'ın ölümü üzerindeki şüpheleri araştırmak için Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu. Milletvekilleri Giresun’a gidip araştırmalar yaptı. Bu süreçte daha önce ifade veren tanıklar ifadelerini değiştirdi. Olayla ilgili haber yapmak için Giresun’a giden gazeteciler Canan Coşkun, Tuba Demir  ve belgeselci Kazım Kızıl, Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan ile birlikte gözaltına alındı. Gazeteciler tanıkların neden ifadelerini aniden değiştirdiğini araştırıyordu. Savcılık gazetecilerin babayla birlikte tanıklara baskı yaptığını ve ifadelerini değiştirmeye çalıştığını iddia etti. Gazeteciler ve baba Şaban Vatan adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.