Diğer

31. İstanbul Caz Festivali 3 Temmuz’da başlıyor

29 Şubat 2024 12:30

T24 Kültür-Sanat

İstanbul Caz Festivali, 3-18 Temmuz tarihleri arasında caz ve güncel müziğin en sevilen isimleriyle şehre geri dönüyor. 1994’ten bu yana her yıl İstanbul’da temmuzu caz ayına çeviren festivalin 31’incisi, aralarında Chris Isaak, Gregory Porter, Arlo Parks, Joshua Redman, YolanDa Brown, Baptiste Trotignon ve Modern Art Orchestra gibi usta sanatçı ve grupların yer aldığı programıyla müzikseverlerin karşısına çıkıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 31. İstanbul Caz Festivali, 3-18 Temmuz tarihleri arasında, keşifler ve klasiklerin yan yana durduğu, cazın yanı sıra rock, pop, blues, reggae, funk ve farklı türlere de yer veren çok çeşitli bir seçki sunacak.

31. İstanbul Caz Festivali, 40’a yakın konserde usta isimlerden yeni keşiflere 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı ağırlayacak. 16 gün boyunca festivalin konuğu olacak isimler arasında cazı yeniden büyük kalabalıklarla buluşturan iki Grammy ödüllü Gregory Porter; rock’n roll’un çok yönlü ve romantik prensi Chris Isaak; zamansız ve yenilikçi müziğiyle yaşayan en büyük saksofonculardan Joshua Redman; İngiltere’nin dünyaya kazandırdığı başarılı kadın müzisyenlerden YolanDa Brown; ilk kez Türkiye’deki sevenleriyle buluşacak, R&B, soul ve indie’nin genç ve tutkulu şairi Arlo Parks; Avrupa’nın merak uyandırıcı ve dinamik caz piyanistlerinden Baptiste Trotignon ve Kornél Fekete-Kovács yönetimindeki Avrupa’nın iddialı orkestralarından Modern Art Orchestra yer alıyor.

Chris Isaak

Festivalin gelenekselleşen etkinlikleri bu yıl da devam ediyor. Müzikseverlerin Kadıköy’de adım adım iyi müziğin peşinde dolaşacağı +1’li Gece Gezmesi’nin bu yılki konukları arasında Hollanda’dan Thomas Azier ve Baby’s Berserk, Türkiye’den Gevende ve Korhan Futacı gibi sevilen isimler yer alıyor. Caz Vapuru, müzikseverleri Boğaz’ın seslerine cazı karıştıran, neşeli bir pazar gününe çağıracak. Festivalin müziği şehrin dört bir köşesine yaydığı ve her yaştan izleyiciye hitap eden ücretsiz Parklarda Caz konserleri bu yıl da İstanbul'un parklarını festival alanına çevirecek.

Festivalin farklı mekânlara yayıldığı etkinliklere bu yıl bir yenisi daha ekleniyor. Pera’da Bir Caz Akşamı etkinliğinde müzikseverler, Beyoğlu’nda büyülü bir akşamda üç duraklı bir caz turuna çıkacaklar. Bu özel gecede izleyeceğimiz isimler Herbie Hancock’un “göz kamaştırıcı” olarak nitelendirdiği Estonyalı piyanist Kristjan Randalu, festivale özel hazırladığı Aretha Franklin repertuvarı ile Dilek Sert Erdoğan ve sürpriz bir konuğu ile piyanist Can Çankaya olacak. Gecenin durakları ise Salon İKSV, Minoa Pera ve Pera 77.

Gregory Porter

"Festival dünya çapında dikkat çeken isimleri, İstanbul'da ağırlayacak"

28 Şubat akşamı Salon İKSV’de gerçekleşen basın toplantısında İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak, “1994’ten bu yana aralıksız sürdürdüğümüz ve gençliğini, canlılığını, dinamikliğini dinamizmini asla kaybetmeyen İstanbul Caz Festivali, izleyicilerine şehrin birbirinden farklı mekânlarında bu müziğin sürprizlere açık ve çeşitlilikten beslenen yapısını hissedecekleri bir program sunuyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak İstanbul Caz Festivali’yle bir yandan efsanevi müzisyenleri şehrimizde ağırlarken diğer yandan da yeni ve heyecan verici sanatsal ortaklıklara imkân sağladığımız, genç müzisyenlere sahnelerimizi açarak müziğin geleceğine katkıda bulunabildiğimiz için mutluluk duyuyoruz. Festival sponsorumuz Garanti BBVA’ya 27 yıldır sürdürdükleri destek için içten teşekkürlerimizi sunuyor ve başta TC Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere festivale katkıda bulunan tüm kurum ve kuruluşlara, Lale Kart üyelerimize, sanatçılara, izleyicilere ve ekip arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. İstanbul Caz Festivali’nin müzikseverlere ilham verici, unutulmaz anlar yaşatmasını diliyorum.” dedi.

Törende söz alan İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ise “İstanbul Caz Festivali’nin serüvenine ilk gününden itibaren tanıklık etmek ve festivalin yıllar içinde gelişimini sürdürerek kendini hep yeni tuttuğunu görmek bana mutluluk veriyor. Festival bugün gençlere desteğini genişleterek sürdürüyor, dünya çapında dikkat çeken isimleri, festival izleyicisinin keşfetmekten zevk alacağı yeni yetenekleri İstanbul’da ağırlıyor. Tabii tüm bunları destekçilerimizin katkılarıyla yapabiliyor. İstanbul Caz Festivali yolculuğunda 27 yıldır yanımızda olan festival sponsorumuz Garanti BBVA’ya ve festivale katkıda bulunan tüm destekçilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Görgün Taner, Murat Çağrı Süzer, Yeşim Gürer Oymak, Harun İzer

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Murat Çağrı Süzer şöyle konuştu: “Sürdürülebilirlik stratejimizin bir parçası olarak, topluma ve sosyal hayata değer katacak projeleri destekliyor, erişilebilir kültür ve bilgi üretimine yönelik çalışmalara imza atıyoruz. Bu kapsamda Bankamızın İstanbul Caz Festivali’ne yönelik desteği, kültür sanat alanında gerçekleştirdiğimiz en kıymetli projelerden biri. Garanti BBVA ile cazın birbirine çok yakıştığını düşünerek, 1997’de başlayan desteğimizi ilk günkü heyecan ve coşkuyla sürdürüyoruz. Festivali, nitelikli sanat yoluyla toplumun tüm kesimlerine özellikle gençlere yönelik bir değer aktarımı fırsatı olarak görüyoruz. Festivalin müzikseverlerin gönlünde özel bir yer edindiğini, her yıl sabırsızlıkla beklendiğini bilmek de bizi motive ediyor. Garanti BBVA ve İKSV aynı amaç için birlikte hareket eden, güç birliği yapan iki kurum oldu. Kültür sanat alanında bu kadar uzun soluklu bir işbirliğinin örneğine az rastlanır. Festivalin başarısındaki en önemli unsurun bu birliktelik olduğuna inanıyoruz. Bu yıl 31.’si gerçekleşecek Festivale 27 yıldır kesintisiz destek vermekten mutluluk duyuyoruz.”

İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer şunları belirtti: “Her zaman olduğu gibi bu yıl da İstanbul Caz Festivali’nde cazın ve güncel müziğin farklı renklerini içeren keyifli bir program hazırladık. İstanbullu seyircileri olduğu kadar Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve yakın coğrafyanın çeşitli ülkelerinden seyircilerimizi Temmuz ayında festivalimizde ağırlamak için heyecanlanıyoruz. Başta 27 yıldır festivalimize destek veren Garanti BBVA ve uzun yıllardır festivalimizin en büyük destekçilerinden TC Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere, bu festivalin gerçekleştirilmesi için bize destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.”

Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülleri: Nilüfer Verdi ve Nino Varon

31. İstanbul Caz Festivali’nde Yaşam Boyu Başarı Ödülü bu yıl Türkiye caz tarihinin iki önemli ismine, Türkiye’nin ilk kadın caz piyanisti Nilüfer Verdi ve yapımcı, besteci ve müzisyen Nino Varon’a sunulacak.

Nilüfer Verdi

31. İstanbul Caz Festival Programı

Festival Ödül Gecesi
Avusturya Konsolosluğu Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, 3 Temmuz Çarşamba

Modern Art Orchestra feat. Kornél Fekete-Kovács // Kaan Çelen Trio
Rahmi M. Koç Müzesi, 4 Temmuz Perşembe

Baptiste Trotignon Trio // Nilüfer Verdi Trio
Fransız Sarayı, 5 Temmuz Cuma

Gregory Porter
Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, 8 Temmuz Pazartesi

Arlo Parks
Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus, 9 Temmuz Salı

YolanDa Brown
Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus, 10 Temmuz Çarşamba

Chris Isaak
Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, 12 Temmuz Cuma

Joshua Redman Group feat. Gabrielle Cavassa
The Marmara Esma Sultan Yalısı, 16 Temmuz, Salı

İstanbul’a özgü bir caz etkinliği: Caz Vapuru
Kabataş İskelesi, 14 Temmuz Pazar

+1’li Gece Gezmesi Konserleri Kadıköy’de
Kadıköy-Moda (çeşitli mekânlar), 18 Temmuz Perşembe

Festivalin yenisi: Pera’da Bir Caz Akşamı
Pera 77, Minoa Pera, Salon İKSV, 17 Temmuz Çarşamba

Parklarda Caz konserleri
İstanbul Caz Festivali’nin keyifli etkinliklerinden Parklarda Caz bu yıl da tüm müzikseverleri parklara davet ediyor. Festivalin ücretsiz sunduğu Parklarda Caz konserleri kentin dört bir yanındaki yeşil alanlarda gerçekleştirilecek. Bu yıl Balkanlar ve Güney Amerika’nın seslerini punk ile bir araya getiren Macar grup Duckshell, Genç Caz+ finalistleri ve çok daha fazlası sahnede olacak. Parklarda Caz’ın ilk konseri Beylikdüzü Yaşam Vadisi’nde 6 Temmuz’da gerçekleştirilecek, diğer konser mekânları ve tarihleri Nisan ayında açıklanacak.