Haberler

10 Ekim katliamında yaşamını yitirenler 4. yılında Ankara Tren Garı'nda anıldı

10 Ekim 2019 10:25

10 Ekim 2015 tarihinde, KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin ‘Emek, Barış ve Demokrasi’ mitingine IŞİD tarafından gerçekleştirilen, 103 kişinin yaşamını yitirdiği, 500’ün üzerinde insanın yaralandığı katliamının üzerinden dört yıl geçti. 

Katliamının dördüncü yıl dönümünde, Ankara Tren Garı'nda hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi.

Polisin yoğun güvenlik önemleri aldığı anma öncesinde Gar Meydanı'na doğru yürüyüş yapıldı. Yürüyüşte "Yaşasın halkların kardeşliği", "Faşizme karşı omuz omuza", "10 Ekim'i unutma, unutturma" sloganları atıldı.

10 Ekim Ankara Katliamı'nda yaşamını yitirenler, isimleri tek tek okunarak anıldı.

Anmaya katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları, Ankara ve Suruç katliamlarından yaralı kurtulanlar, 10 Ekim Mitingi’ni düzenleyen KESK, DİSK, TMMOB ve TTB başkanları, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve HDP milletvekilleri Saruhan Oluç, Filiz Kerestecioğlu, Murat Çepni, Musa Piroğlu, Oya Ersoy, Serpil Kemalbay, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve Genel Başkan Yardımcıları Yıldırım Kaya, Veli Ağbaba, Orhan Sarıbal, Onursal Adıgüzel ile bazı CHP milletvekilleri de katıldı.

Ortak basın açıklamasını TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz yaptı. Koramaz, "Bundan 4 yıl önce saat 10.04'te art arda patlayan iki bomba aramızdan 103 arkadaşımızı aldı. 500'e yakın arkadaşımız yaralandı, aramızdan ayrılanları uğurladık ama bizlerin içerisinde o katliamın travması ve her geçen gün artarak büyüyen kederlerimiz hiç dinmedi. Hala biz 10 Ekim'i yaşıyoruz, hala biz bu meydanı kana bulayan o alçak saldırıyı yaşıyoruz. 10 Ekim katliam davası mahkemeye sunulduğu ilk günden itibaren söyledik, bu davaya açılan soruşturma olayın tüm boyutlarıyla açıklığa kavuşturulması için yeterli değildir. Katliamda ihmali bulunan kamu görevlileri, katliamda sorumluluğu bulunan siyasilerin mutlaka yargı önüne çıkarılması gerektiğini söyledik. Ne yazık ki mahkeme bu konuda cesur bir adım atmadı, bu yönüyle soruşturma eksik bir şekilde yürütüldü.

Hatırlarsınız dönemin başbakanı 10 Ekim katliamından sonra patlamalar sonrası oylarımız arttı demişti, yine aynı şahıs şöyle diyor; 'Eğer 7 Haziran ile 5 Kasım arasında Türkiye'deki defterleri açarsak birçok siyasetçi insan içine çıkamaz.' Bu itiraf bizim endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu gün gibi ortaya çıkarmıştır" şeklinde konuştu.