Gündem

Ziraat Mühendisleri Odası'ndan 'soğan' yorumu: Hükümet günü kurtarmaya çalışıyor

"Bu yıl soğan tüketim, 16 kiloya kadar düşecek, fiyatlar daha da yükselecektir"

16 Ocak 2019 11:43

Hükümet, 6 liraya ulaşan soğan fiyatını düşürmek için bu üründe de sıfır vergiyle ithalat kapısını açtı. İthalat kararını değerlendiren Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, hükümetin günü kurtarmaya çalıştığını vurgulayarak, "Araştırmalarımıza göre bu yıl tüketim 16-17 kg’a kadar düşecek, fiyatlar daha da yükselecektir" dedi.

Dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan bir Cumhurbaşkanlığı kararıyla 28 Şubat’a kadar kuru soğan ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı. Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre şirketler sıfır vergiyle dışarıdan soğan ithal edebilecek. İlgili karara göre, bu tarih sonrası Türkiye Bosna Hersek’ten sıfır, Singapur’dan yüzde 30.9, Güney Kore, Malezya ve diğer ülkelerden ise yüzde 49.5 gümrük vergisi ile soğan ithal edebilecek.

10 liraya çıkabilir

İthalat kararını değerlendiren Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, “Bu ayıp bize yeter” dedi. Geçen yıl zarar eden üreticinin üretimden vazgeçtiğine işaret eden ve 1-2 ay içerisinde soğanın 10 liraya çıkmasının beklendiğini söyleyen Güngör, hükümetin günü kurtarmaya çalıştığını vurguladı. 

Düşük rekolte nedeniyle üreticinin elindeki malı geçen sonbahar başında ortalama 1 liradan elinden çıkardığını hatırlatan Güngör, ayrıca kuru soğanın kişi başına yıllık tüketim ortalamasının 22 kilogram olduğuna da dikkat çekerek “Araştırmalarımıza göre bu yıl tüketim 16-17 kg’a kadar düşecek, fiyatlar daha da yükselecektir” dedi.