Gündem

Zamanın durduğu Hatay'da depremzedeler öfkeli ve üzgün

"Deprem bölgesindeki esas ihtiyaçlar göz ardı ediliyor"

24 Şubat 2024 08:07

Kahramanmaraş merkezli 11 ilde büyük yıkıma neden olan deprem felaketinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen, Hatay'da vatandaşların yaşadığı sorunlar hala devam ediyor.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Halk Sağlığı Kolu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zencir, son zamanlarda gündemi meşgul eden olayların, deprem bölgesindeki ihtiyaçların göz ardı edilmesine neden olduğunu vurguladı. Zencir, Hatay'daki durumu değerlendirirken, özellikle siyasi tartışmaların toplumsal sorunları gölgede bıraktığını belirtti.

"Bölgedeki öfkeye şahit olduk"

Cumhuriyet'ten Merve Kılıç'ın haberine göre, TTB ve Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) tarafından hazırlanan birinci yıl raporu için Ocak ayında Hatay'a gidildiğini ifade eden Zencir, raporda bölgedeki belirsizlik, ön görememe, umutsuzluk ve artan öfke gibi duygulara yer verdiklerini söyledi. Anma törenlerinde tüm ülkenin bölgedeki öfkeye şahit olduğunu, bu öfkenin bir yandan da depremi unutup günlük hayatına dönen vatandaşlara yönelik olduğunu dile getirdi.

Zencir, Hatay'daki "konteyner geçici yerleşim alanları"nda yaşam koşullarının zorluğuna dikkat çekti ve bu alanların vatandaşlar için kalıcı yaşam alanlarına dönüştüğünü belirtti. Ayrıca artan şiddet vakaları, madde satışı, hırsızlıklar ve kontrolsüz bırakılan alanlar gibi güvensizlik yaratan durumların, bölgede yaşamı daha da zorlaştırdığını vurguladı.

Şiddet, taciz ve madde bağımlılığı

Kadınlara yüklenen yaşam yükü, aile içi gerilimler, çatışmalar, boşanmalar ile kadına ve çocuğa yönelik şiddetin, taciz ve istismar vakalarının arttığını belirten Zencir, bu durumların ikincil travmalara yol açtığını ifade etti. Travma sonrası stres bozukluğu semptomlarının yaygın olarak görüldüğünü, yas sürecinin hala tamamlanamadığını ve bu durumun çocuklarda ruhsal sorunlar, okul reddi, artan özkıyım eğilimi ve madde bağımlılığı gibi sorunlara neden olduğunu ekledi.