Gündem

Yeni Akit yazarı Hacı Yakışıklı ile Özgür Demirtaş arasında "inşallah maşallah" tartışması

Demirtaş'tan Yakışıklı'ya: İslam dinini çıkarlarına alet etme; ekonomi senin gibi bir gazetecinin inşallah, maşallahı ile yönetilmez

04 Temmuz 2022 08:50

Yeni Akit Gazetesi Ankara Temsilcisi Hacı Yakışıklı'nın "inşallah" diyerek ekonomi temennisinde bulunmasına ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş'tan yanıt geldi. Yakışıklı, Demirtaş'ı İslami değerle alay etmekle suçlarken, Demirtaş da Yakışıklı'nın "İslam'ı çıkarlarına alet ettiğini" savundu. 

Hazı Yakışıklı ile Özgür Demirtaş arasında benzin indirimi sonrası atılan bir tweet üzerinden tartışma yaşandı. 

Benzine 2 lira 13 kuruş indirim gelmesinin arından Yeni Akit yazarı Hacı Yakışıklı sosyal medyadan “Benzine 1 Haziran’dan sonra yapılan zamların tamamı geri alındı. Benzin bu geceden itibaren 25 TL seviyelerine döndü. Daha da düşer inşallah. Asgari ücretin 5,500 olması bir ölçüde rahatlattı. Ancak büyük marketleri çok sıkı denetleyerek fırsatçılığa izin verilmemeli!” diye yazdı. 

Prof. Dr. Özgür Demirtaş ise “İnşallah, Maşallah…” ifadeleriyle Yeni Akit temsilcisini eleştirdi.

Demirtaş’ın eleştirilerine karşılık olarak ise Hacı Yakışıklı, “Zoruna mı gitti? İnşallah Türkiye küresel bir güç olduğu gibi dünyaya yön veren ülke de olacak. İslami değerleri 'alay etmek' için kullananlar bu ideali anlamakta zorlanabilir. Dolayısıyla zorlarına da gidebilir. Gidere gider :)” yanıtını verdi.

Bu sözler karşısında Demirtaş, vİslam dinine göre inşallah kelimesini kullanmadan önce matematiğin getirdiklerini yapman lazım. İnsanların dini duyguları ile oynama. İşini düzgün yap” diye konuştu.

"'Yeni olan' çözüm odaklı hiçbir şeyiniz yok" 

Demirtaş’a yanıt veren Yakışıklı ise “Benzin fiyatları daha da düşer inşallah diyince İslam’ı çıkar için kullanıyorlar zanneden zihniyet Ebu Cehil’den beri yaşıyor. Bilimsellik yol göstermektir, Türkiye’yi karalamak değildir! Prof’luk sizi tek başına muteber yapmaz. 'Yeni olan' çözüm odaklı hiçbir şeyiniz yok!” ifadelerini kullandı.

Bu sözlere Demirtaş da “Benzin fiyatları sadece İnşallah diyince düşmez Hacı bey. Bakın İslam dini akıl dinidir. Her şeyi yanlış yapıp inşallah diyerek işinizi halletme dini değildir. Önce doğru para politikası ile Türk lirasının değerini korumalısınız ki benzin fiyatları düşsün” dedi.

"Milletimiz 19 yıldır işi bilene veriyor" 

Bir süre daha tartışan ikilinin polemiği Hacı Yakışıklı’nın “Tabii iş bilene verilir. Milletimiz sizin de dediğiniz gibi 19 yıldır işi bilene veriyor. Sürekli din vurgusu yapıp inşallah denilmesini eleştirmeniz bilimsel mi? Olmasa gerek. Bu bir zihniyet mevzusu. İnşallah maşallah diye istihza ettiğiniz yorumum gerçeğe dayalı” ifadeleriyle sona erdi.