Gündem

Van'da 3 çocuğa işkence iddiasına ilişkin Van Barosu'na, 65 barodan destek

Emniyet Genel Müdürlüğü, işkence iddiasını gündeme getiren Van Barosu hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıklamıştı

21 Şubat 2019 18:49

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir Mahallesi’nde 15 Şubat günü gözaltına alınan çocuklardan 3’ünün gözaltı esnasında ve sonrasında götürüldükleri Van Asayiş Şube Müdürlüğündeki işkence ve fena muameleye maruz kaldıkları iddiasıyla ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Van Barosu hakkında suç duyurusunda bulunmasına 65 baro yayımladıkları ortak bir açıklamayla tepki gösterdi.

Açıklamada, “Van Barosu tam olarak da Avukatlık Kanunu’nun kendilerine görev olarak yüklediği insan haklarını savunmak ve korumak adına hareket etmiştir. Gözaltındaki çocuklarla görüşülmüş, çocukların beyanları tutanağa bağlanmış, çocukların savcılık ifadelerinde de bu hususları belirtmeleri ve doktor raporlarının da bunu teyit etmesi üzerine sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Dolayısıyla gözaltında işkence ve fena muamele nedeniyle sorumlu emniyet personelleri hakkında derhal soruşturma açılması ve bu konuda açıklama yapılması gerekirken iş bu işkence ve fena muamelenin ortaya çıkarılmasında etkin rol oynayan Baro ve avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasının kabul edilir bir tarafı bulunmamaktadır” denildi.

TBB: Suç duyurusu geri çekilmelidir

Öte yandan duruma ilişkin bir açıklama yapan Türkiye Barolar Birliği, “Beklentimiz, Van Cumhuriyet Başsavcılığının işkence ve kötü muamele iddialarına ilişkin etkin bir soruşturma yürütmesi ve Emniyet Genel Müdürlüğünün Baromuz ve meslektaşlarımız hakkında yaptığı suç duyurusunu geri çekmesidir” dedi.

65 baronun imzasıyla yayımlanan açıklama şöyle:

Gözaltında bulundukları sırada işkence ve fena muameleye uğradıkları ifade tutanakları ve doktor raporları ile ortaya konan çocuklar dolayısıyla Van Barosu tarafından ilgililer hakkında 16.02.2019 tarihinde Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur. Suç duyurusu öncesinde gözaltında bulunan çocukların işkence ve kötü muameleye uğradıkları duyumu alınması üzerine Van Baro Başkanı ve Yönetimi, İnsan Hakları ve Çocuk Hakları Komisyon Başkanları ve üyeleriyle birlikte Çocuk Şube Müdürlüğü’ne gitmiştir. İşkence ve kötü muameleye tabi tutulduklarını söyleyen çocuklarla görüşülmüş, yapılan gözlemlerde çocukların vahim nitelikte yaralandıkları, işkence ve kötü muameleye tabi tutuldukları görülmüş, doktor raporlarına da yansıyan bu hususlar aynı zamanda tutanağa da bağlanmıştır.

İş bu gözaltında işkence ve fena muamele iddialarının kamuoyu ile paylaşılması sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 19.02.2019 tarihinde konuyla ilgili basın açıklaması yapılmış ve Van Barosu ile ilgili avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtilmiştir. 1136 sayılı Avukatlık kanunun 76. Maddesi Barolara “İnsan haklarını savunmak ve korumak” görevini vermiştir. Van Barosu tam olarak da Avukatlık Kanunu’nun kendilerine görev olarak yüklediği insan haklarını savunmak ve korumak adına hareket etmiştir. Gözaltındaki çocuklarla görüşülmüş, çocukların beyanları tutanağa bağlanmış, çocukların savcılık ifadelerinde de bu hususları belirtmeleri ve doktor raporlarının da bunu teyit etmesi üzerine sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Dolayısıyla gözaltında işkence ve fena muamele nedeniyle sorumlu emniyet personelleri hakkında derhal soruşturma açılması ve bu konuda açıklama yapılması gerekirken iş bu işkence ve fena muamelenin ortaya çıkarılmasında etkin rol oynayan Baro ve avukatlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasının kabul edilir bir tarafı bulunmamaktadır.

Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin İşkence yasağı başlıklı 3. Maddesinde belirtildiği üzere “ Hiç kimse işkenceye veya insanlık dışı ya da aşağılayıcı muamele veya cezaya tabi tutulamaz.” Bunun yanı sıra, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin 5. Maddesinde belirtilen  “ Hiç kimseye işkence yapılamaz, zalimce, insanlık dışı veya onur kırıcı davranışlarda bulunulamaz ve ceza verilemez. ” hükmü ve yine Anayasanın 17. Maddesinde belirtildiği üzere “ Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz ” hükmü birlikte değerlendirildiğinde çok net bir ifadeyle belirtiriz ki işkence ve fena muamele insanlık onuruna aykırıdır ve kabul edilemez. Haklarındaki suçlama ne olursa olsun hiç kimseye gözaltında iken işkence yapılamaz ve fena muamelede bulunulamaz. Bulunan görevliler hakkında derhal gereği yerine getirilmelidir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıklamasındaki suç türüne ve suça sürüklenen çocuklara yönelik toplanan delillere yapılan vurgu, göz altında yapılan işkence ve fena muameleyi meşru kılmadığı gibi haklı da göstermez. 

5395 sayılı Çocuk koruma Kanunu’nun, Çocuğun gözaltında tutulması başlıklı 16. Maddesinde belirtildiği üzere  “ Gözaltına alınan çocuklar, kolluğun çocuk biriminde tutulur. Kolluğun çocuk biriminin bulunmadığı yerlerde çocuklar, gözaltına alınan yetişkinlerden ayrı bir yerde tutulur. ”hükmü gereği gözaltı sonrası Çocuk Karakolu’na götürülmesi gereken çocukların İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü, kamuoyuna yansıyan fotoğraflar, ifade tutanakları ve doktor raporları ile ortaya çıktığı üzere darp ve cebire maruz kaldıkları bir vakıa iken, sorumlu emniyet görevlileri hakkında soruşturma açılması yerine Avukatlık Kanunu’nun kendilerine yüklediği görevi yerine getirerek gözaltında işkence ve fena muameleyi ortaya çıkaran Van Barosu hakkında suç duyurusunda bulunulmasının bir izahı bulunmamaktadır.

Konuyla ilgili olarak sürecin takipçisi olacağımızı ve bu süreçte Van Barosunun yanında olduğumuzu kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Adana Barosu                 Adıyaman Barosu           Afyonkarahisar Barosu

Ağrı Barosu                     Amasya Barosu              Ankara Barosu

Antalya Barosu                Artvin Barosu                  Aydın Barosu

Balıkesir Barosu              Bartın Barosu                  Batman Barosu                   

Bilecik Barosu                  Bingöl Barosu                 Bitlis Barosu         

Bolu Barosu                     Burdur Barosu                 Bursa Barosu         

Çanakkale Barosu           Çorum Barosu                  Denizli Barosu

Diyarbakır Barosu            Düzce Barosu                  Elazığ Barosu

Erzincan Barosu               Erzurum Barosu              Eskişehir Barosu

Gaziantep Barosu             Giresun Barosu               Gümüşhane-Bayburt Barosu

Hakkâri Barosu                 Hatay Barosu                  Iğdır Barosu         

Isparta Barosu                  İstanbul Barosu               İzmir Barosu         

Kars-Ardahan Barosu       Kayseri Barosu                Kırklareli Barosu

Kırıkkale Barosu               Kocaeli Barosu                 Konya Barosu

Kütahya Barosu                Malatya Barosu                Manisa Barosu         

Mardin Barosu                  Mersin Barosu                  Muğla Barosu

Muş Barosu                      Ordu Barosu                     Rize Barosu                             

Sakarya Barosu                Samsun Barosu                 Siirt Barosu                   

Sinop Barosu                    Şanlıurfa Barosu                Şırnak Barosu                  

Tekirdağ Barosu               Tokat Barosu                      Trabzon Barosu               

Tunceli Barosu                  Uşak Barosu                      Van Barosu                             

Yalova Barosu                  Zonguldak Barosu