Gündem

Üniversite öğrencisine "Hoçça ğalın ben gidiyom" soruşturması

Elif Yerlikaya, hakkında TCK'nin 216 ve 301. maddelerinden soruşturma başlatıldı

18 Aralık 2021 11:21

İzmir'de yaşayan üniversite öğrencisi Elif Yerlikaya'nın sosyal medya hesabında paylaştığı bilet fotoğrafının üzerine yazdığı "Hoçça ğalın ben gidiyom" yazısı soruşturma konusu oldu.

İzmir'de yaşayan üniversite öğrencisi Elif Yerlikaya'ya sosyal medya paylaşımları nedeniyle TCK'nin 301 ve 216'ıncı maddeleri olan "Türkiye Cumhuriyeti Devletini, kurum ve organlarını alenen aşağılama" ve "halkı kin ve düşmanlığa sevk etme" iddiasıyla soruşturma açıldı. Yerlikaya, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadeye çağrıldı.

Gazete Duvar'dan Cihan Başakoğlu'nun haberine göre; soruşturma dosyasında, Yerlikaya'nın birçok paylaşımı "suç unsuru" olarak nitelendirilirken, bu paylaşımlardan bir tanesi ise dikkat çekti.

2016-2017 eğitim öğretim yılı açılışı dolayısıyla dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, Erzincan'da bir ilkokula yaptığı ziyarette tahtaya “2016-2017 egitim ögretim yılı hayırlı olsun” yazmış, Yıldırım'ın yazısı imla hataları nedeniyle gündem olmuştu. Yine Yıldırım'ın “ğ” kullanıma atfen, sosyal medyada “Hoçça ğalın ben gidiyom” capsleri paylaşılmıştı.

Olayın üzerinden geçen 5 yılın ardından bu yıl Eylül ayında KKTC'ye yolculuk yapan Yerlikaya, havaalanında çektiği bir fotoğrafı sosyal medyada paylaşarak üzerine “Hoçça ğalın ben gidiyom” yazdı. Yerlikaya'nın bu paylaşımı da suç kapsamında değerlendirilerek soruşturmaya konu oldu.

Soruşturmayla ilgili olarak açıklamalarda bulunan üniversite öğrencisi Yerlikaya şunları söyledi: "Bir ülkenin eski başbakanının imla hataları sonrası sosyal medyada gündem olan 'Hoçça ğalın ben gidiyom' yazısını bir fotoğrafın üzerine yazdım diye soruşturma açıldı. İfadeye çağırmak için eve kağıt göndermek yerine daha çok taciz ettiler. Eve, okuluma polis gönderdiler. Bu da yetmezmiş gibi bana ulaşma şansları varken avukatları, ailemi tek tek aradılar."