Gündem

"Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kiraladığı iki araca 1 milyon 40 bin TL ödedi" iddiası

Aylık kirası 37 bin lira olan Mercedes marka makam aracında eğlence konsol sisteminin de bulunduğu belirtildi

15 Şubat 2019 18:32

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 20 aylığına biri makam aracı olmak üzere 2 araç kiraladığı ve bunlara  toplam 1 milyon 40 bin TL ödediği iddia edildi.  Aylık kirası 37 bin lira olan Mercedes marka makam aracında eğlence konsol sisteminin de bulunduğu belirtildi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, ağustos 2018'de, kamu kurumlarındaki israf ile ilgili soru önergesi vererek, "Bir bakanlıkta aylık 37 bin TL'ye makam aracı kiralandı" demiş ancak bakanlık ismi vermemişti.

Toplam 1 milyon 40 bin TL ödendi

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan'ın haberine göre, CHP’li Tekin'in gündeme getirdiği aylık 37 bin liraya kiralanan aracın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ait. Bakanlık, 23 Temmuz'da ihaleye çıkarak biri makam olmak üzere iki araç kiraladı. Makam aracının aylık kirası 37 bin TL oldu. Bakanlık 5 ay sonra yeniden ihale yaptı ve bu kez iki araç için 20 aylık sözleşme imzaladı. Kiralanan araçları için bakanlık  toplam 1 milyon 40 bin TL ödedi.

Araç son derece lüks

İhale sonucu kiralanan Mercedes marka makam aracının özellikleri, "2017 model, 3980 cc. Otomatik vites, dijital saat, döşeme rengi emniyet kemeri, elektrikli ayarlanan direksiyon kolonu, far sensörü, ısıtmalı arka cam, makyaj aynası ve makyaj aynalı güneşlik, okuma lambaları, perde hava yastıkları, tavanda gözlük muhafazası, yol bilgisayarı, sigara donanımı, buzdolabı, bardak tutucu, Mercedes Benz acil durum çağrı sistemi ve connect modülü, panoramik Sunroof, arka koltuğa masa, bagaj vale kilidi, koltuk plus ısıtma, çocuk koltuğu bağlantısı, 360 derecelik kamera, arka koltuk konsol eğlence sistemi, ön koltuk hafıza paketi, priz ve kadife paspas" olarak sıralandı.

CHP'li Tekin,  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması talebiyle şu soruları yöneltmişti:

"2017 yılı itibarıyla; merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerince yapılan kiralama kalemleri nelerden oluştu? 

Son beş yıl içerisinde yapılan kiralama kalemlerinin kamu kurumlarına ve illere göre dağılımı nasıl gerçekleşti?

Kamu kurumları tarafından temsil ve tanıtım gideri olarak adlandırılan harcamalara, son 5 yıl için yapılan ödeme miktarı nedir?

Bakanlığımız uhdesinde, son 5 yıl içinde hizmet alım yolu ile kiralanan ve satın alınan makam aracı sayısı ve bunlara ödenen ücret nedir?

Bir bakanın makam hizmetlerinde kullanılmak üzere, bir adet binek cinsi yabancı menşeili taşıt için aylık, 37.000 TL kiralama bedeli ödendiği iddiası doğru mudur?

Doğru ise bu bakan kimdir?

Son beş yılda, kamu idarelerince kiralanan hizmet binaları, araçlar ve diğer kalemler için ödenen bakım ve onarım masrafı nedir?

2019 yılında kamuya kaç tane yeni bina ve araç kiralaması planlanmaktadır?

Şu an itibariyle, kiralık olanlar dâhil, kamudaki araç ve bina sayısı nedir?

Kamu hizmetlerinin kiralık taşıt ve binalarla yürütülmesi anlayışına devam edecek misiniz? İsrafın önlenmesi için Bakanlığınız öncü bir rol üstlenmesi sağlanacak mıdır?"