Gündem

Türkiye Gençlik Birliği Kaz Dağlarındaki doğa katliamını savundu

Kanadalı şirkete altın çıkarması için verilen Kaz Dağları'ndaki ormanlık alanda binlerce ağaç kesildi

12 Ağustos 2019 13:09

İdeolojik olarak Vatan Partisi ile aynı görüşleri savunan ve partinin gençlik organı olarak işlev gören Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Kaz Dağlarında bir süredir devam eden eylemlere ve madenlerin yabancılara bırakılmasına karşı Twitter'dan açıklamalarda bulundu. Kaz Dağları'ndaki doğa katliamını savunan TGB, Kirazlı'da bulunan maden alanının Kaz Dağları ekosistemi içinde yer almadığını iddia ederek, "AB fonlarıyla ‘çevrecilik’ yapan bazı oluşumlar kamuoyunu maden bölgesi ve siyanür kullanımı konusunda yanıltmaktadır" dedi.

Geçen günlerde RTÜK tarafından Netflix, BluTV gibi yayınlara getirilen sansürü savunan TGB, yaşam savunucularınının Avrupa Birliği'nden fonlandığını iddia etti. TGB açıklamasında madenlerin devlet denetimiyle ve kamu eliyle çıkarılıp işlenmesi gerektiği iddia edildi.

TIKLAYIN - Türkiye Gençlik Birliği'nden Netflix, BluTV ve Puhu TV çıkışı: Türk gençliğine bu zehri yutturamazsınız

TGB'nin yaptığı açıklamalar şöyle:

1. Türkiye’nin dağlarının üstündeki ekolojik çeşitlilik de altındaki madenler de oldukça zengindir ve milletin hizmetindedir. Kamu yararı ve doğa dengesi gözetildiği müddetçe dağlarımızda yatan altın madenleri çıkarılmalı ve ulusal ekonomimize katkı sağlamalıdır.

2. Kazdağları adıyla gündeme gelen maden bölgesi, gerçekte Çanakkale Kirazlı’da bulunmakta ve Kazdağları ekosistemi içinde yer almamaktadır. Ayrıca uzmanlar gerekli tedbirler alındığında siyanür kullanımının doğanın dengesini bozacak bir tahribat yaratmadığını belirtmektedir.

3. AB fonlarıyla ‘çevrecilik’ yapan bazı oluşumlar kamuoyunu maden bölgesi ve siyanür kullanımı konusunda yanıltmaktadır. Yurttaşlarımızın Kazdağları hassasiyeti, Türkiye’nin altın madenlerini işlemesinin önüne geçecek bir karşıtlığa dönüştürülmektedir.

4. Kirazlı’da çıkarılan altın Kanadalı özel şirkete aittir. Türkiye’nin üretim atılımı yapması gereken bir dönemde yeraltı zenginliklerimizin yabancı firmalara bırakılması kabul edilemez. Türkiye altın madenlerini sıkı bir devlet denetimiyle, kamu eliyle çıkarmalı ve işlemelidir.