Gündem

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu üyesi altı avukat, Beştepe'deki Adli Yıl Açılış Töreni'ne katılmayacak

TBB'nin törene katılma kararı Yönetim Kurulu'nun oy çokluğu ile alınmış, muhalefet eden avukatların şerhleri açıklanmamıştı

26 Ağustos 2019 14:09

Adli Yıl Açılış Töreni’nin 2 Eylül’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirileceğinin açıklanmasının ardından İzmir Barosu’nun çağrısıyla başlayan boykot büyüyor. Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu üyesi altı avukat, Başkan Metin Feyzioğlu’nun aksine Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki adli yıl açılış törenine katılmayacaklarını açıkladı. Daha önce 51 baro ve 20 Yargıtay üyesi de törene katılmayacaklarını bildirmişti.

TIKLAYIN: Analiz | Feyzioğlu ile 5 yıl önce 5 yıl sonra: TBB Başkanı, “yargı bağımsızlığı” gerekçesiyle gitmediği Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bu kez konuşmacı

Canan Coşkun’un Medyascope’da yer alan haberine göre, TBB’nin Yönetim Kurulu 10 kişiden oluşuyor. Baroların Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılacak törene katılmama kararı almasının ardından 22 Ağustos’ta TTB’nin internet sitesinde yönetim kurulunun 7-3 oy çokluğu ile Adli Yıl Açılış törenine katılma kararı aldığına ilişkin bir duyuru yayımlandı. Ancak karara muhalefet eden Filiz Saraç, Asude Şenol ve Hüseyin Özbek’in muhalefet şerhleri kamuoyu ile paylaşılmadı. TBB Yönetim Kurulu’nda yer alan ve karara muhalefet etmeyen Ahmet Şakir Uzun, Ali Elibol ve Eyyüp Sabri Çepik de törene katılmayacağını bildirdi. Eyyüp Sabri Çepik özel bir nedenle katılamayacağını, Ahmet Şakir Uzun ise Samsun’da olacağı için gidemeyeceğini belirtti. 

Avukat Ali Elibol törene gitmeme kararıyla ilgili şunları söyledi:

“Yargıtay Kanunu’nun adli yılın açılışını düzenleyen 59’uncu maddesi Metin Feyzioğlu’nun Danıştay’ın 10 Mayıs 2014’teki kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşması nedeniyle iptal edildi. Biz de alternatif adli yıl açılış törenini Türkiye Barolar Birliği’nde yaptık. Bu yıl düzenlenecek törene davet edilince Metin Feyzioğlu’nun gidip konuşması gerektiğini, demokrasi ve hukuk daralmalarını muhataplarının gözünün içine bakarak konuşması gerektiğini söyledim. Metin Feyzioğlu oraya avukatları temsilen gitmiyor. Türkiye Barolar Birliği bir amir değil, çatı kuruluştur. Ben törene gitmeyeceğim çünkü adli yıl açılışının yürütmenin merkezinde yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Baroların Beştepe’ye gitmeme kararını da doğru buluyorum.”

TIKLAYINIZ- Yargıtay, 'Eleştiriler insafsız' dedi baroları suçladı

Ne olmuştu?

Yargıtay 1’inci Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 2 Eylül’de yapılacak adli yıl açılış töreni için TBB ve 79 baro başkanlığına davetiye gönderdi. Bunun üzerine 51 baro birbiri ardına açıklama yayınlayarak törene katılmayacağını duyurdu. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ise 17 Ağustos’ta yaptığı açıklamada törene katılacağını ve konuşma yapacağını söyledi. Baroların Yargıtay'ın davetini reddetmesine ilişkin açıklamalarda bulunan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, "Türkiyenin normalleşmesi sürecinde Yargıtay Başkanlığımız önemli bir adım attı, bize elini uzattı. Biz de elimizi uzattık. Tuzu kuru olanların ne dediği çok önemli değil. Adli yıl açılışının çok önemli bir diyalog zemini olduğunu biliyoruz" ifadelerini kullandı. Feyzioğlu’nun törene katılmasıyla ilgili tartışmalar sürerken yaklaşık 20 Yargıtay üyesinin de törene katılmama kararı aldığı ortaya çıktı.