Dünya

Türk asıllı ırkçı papaza yeni suçlama

Belçika adaleti, Türk asıllı ve Müslüman karşıtı olan aşırı dinci Katolik papaz Samuel Özdemir'e yeni adli dosyalar açıyor

09 Aralık 2008 02:00

Belçika adaleti, Türk asıllı aşırı dinci Katolik papaz Samuel Özdemir'i ırkçılık ve yabancı düşmanlığını kışkırtma ithamlarıyla yargılanmasında beraat ettirirken, kara para aklama ve yolsuzluk iddialarıyla yeni adli dosyalar açıyor.

Belçika'nın "Le Soir" gazetesi, Papaz Samuel Özdemir'in ırkçı söylemlerle kilise ayinleri düzenlemeyi sürdürdüğünü gösteren bir röportaja yer verdi.

Müslümanları hedef alan kışkırtıcı açıklama ve yazıları nedeniyle, 2002 yılından beri Irkçılıkla Mücadele Merkezi tarafından dava edilen ve yargılanan Papaz Samuel, "doğacak her Müslüman çocuğun, Batılılara yönelik bir bomba olduğunu" söyleyerek tepki çekiyor.

Yasalar yetersizdi, beraat etti

Papaz, "yasaların yetersiz olması nedeniyle", "suçu sabit görüldüğü halde" beraat etti. Ceza Mahkemesi, papazın ırkçı olmadığını çünkü her ırktan tüm Müslümanlara saldırdığını, mevcut yasalarda bu durumun öngörülmediğini anlatarak beraat kararı verdi.

Charleroi Sorgu Hakimi, harcadığı paraların ve bulundurduğu 500 bin Euro'nun kaynağını açıklayamadığı gerekçesiyle papaz hakkında yeni bir adli soruşturma başlattı.

'Hz. İsa gibi ahırda doğdum'

Güneydoğu Anadolu bölgesinde 1942'de doğan Samuel Özdemir, "Mezopotamyalı" olduğunu, "babasının, Hazreti İsa'nın dili olan Süryaniceyi konuştuğunu" ve "Hazreti İsa gibi, hayvanlar arasında, bir ahırda doğduğunu" anlatıyor.

Kendisini tanıtırken, "6 yaşında rüyasında gördüğü meleğin" kendisine, "Bastonunu al. Hayvanlara ve insanlara çobanlık yap" dediğini söyleyen Samuel Özdemir, 1967 yılında papaz olduğunu, aralarında İstanbul'un da bulunduğu 10 kadar kentte görev yaptığını belirtiyor.

Siyasi mülteci olarak gitmiş

Türkiye'de baskı gördüğünü öne süren papaz, Belçika'ya 1975 yılında "siyasi mülteci" olarak gelerek, Tournai Piskoposluğu'nun himayesine girdi. Kendisini eleştiren diğer papazlara "Marksist, alkolik, dinsiz ve kürtaj taraftarı" gibi suçlamalar yönelten papaz, Tournai Piskoposluğu'ndan uzaklaştırıldıktan sonra Charleroi kenti yakınlarındaki Montignies-Sur-Sambre bölgesinde bir kilise satın aldı. Irkçı ve aşırı sağcı görüşleri savunarak etrafında bir "sadıklar grubu" oluşturan papaza karşı adli girişimler 2002 yılında başladı.

Sihirli elleriyle kanseri iyileştiriyormuş!

Vatikan'a karşı tavır alan, dualarını Latince yapan papaz Samuel, bazı insanları "sihirli elleriyle kanserden kurtardığı" iddialarını yaydı. "Bana saldıran herkes ölür" diyen, konuşmalarında İslam dinini ve Müslümanları hedef alan papaz, yerel gazetelere ilanlar vererek reklamını yaptı.

Papaz Samuel, Hazreti İsa'yı taklit ederek eşek üzerinde gezdi, kendini sembolik olarak çarmıha gerdirdi ve bunları yaparken gazete ve televizyonları haberdar ederek kendisinden söz ettirdi. Papaz'ın, insanlardan topladığı "bağışlarla" büyük paralar kazandığı ileri sürülüyor.

Mahkemeye taraftarlarıyla geliyor

Irkçılıkla Mücadele Merkezi'nin dava açmasına rağmen adli cezalardan kurtulan papaz Samuel, mahkeme oturumlarına yüzlerce "taraftar" eşliğinde geliyor ve savunmaları, 4 ünlü avukat tarafından yapılıyor.

Belçika Parlamentosu'nun bir araştırma komisyonunun, 15 yıl kadar önce, "zararsız tarikat" lideri olarak gösterdiği papaz Samuel, satın aldığı kilisede her hafta sonu 400 kadar insanı toplamaya devam ediyor.

'Bütün teröristler Müslüman'

Hakkındaki kara para aklama gibi iddiaları reddeden papaz, vaftiz, düğün, cenaze, ayin gibi faaliyetlerde asla para kabul etmediğini, ancak kendisine inanan insanlara, "bir zarf içinde para bağışlarını kilisedeki bir kutuya bırakabileceklerini" söylediğini, bu bağışları "kilisesini ısıtmak ve çatısını onartmak için" değerlendirdiğini, kalan parayı da muhtaçlara dağıttığını, miktarlar hakkında bir fikir sahibi olmadığını anlatıyor.

Papaz Samuel'e miras olarak para ve mülk bırakanların arttığına da dikkat çekiliyor.

İslam dinine karşı olduğunu anlatarak, "bütün Müslümanlar terörist değil ama hemen hemen bütün teröristler Müslüman" diyen papaz, kendisine saldıranların "solcu papazlar ve gazeteciler" olduğunu ileri sürüyor.

ETİKETLER

haber