Gündem

TÜİK davasında 5 sendikacının 4,5'ar yıla kadar hapsi istendi

18 Eylül 2023 13:42

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu'nun, 9 Haziran 2022'de açıklanan enflasyon oranlarını protesto için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) önünde düzenlediği eylemde gözaltına alınan beş sendika yöneticisinin, 4,5'ar yıla kadar hapsi istendi.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu'nun üyeleri, geçen yıl 9 Haziran'da, açıklanan enflasyon oranlarını protesto etmek için TÜİK önünde açıklama yapmak istedi. Emniyet güçlerinin izin vermemesi ve polisin biber gazlı müdahalesiyle o dönemki Genel Başkan Mehmet Balık, dönemin Konfederasyon Mali Sekreteri Mücahit Dede, Eğitim-İş Merkez Denetleme Kurulu Başkanı Himmet Suat Sadış, Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan ve Ankara 3 No'lu Şube Başkanı Doğan Dağdelen gözaltına alındı. Beş sendikacı, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

19 Eylül'de hâkim karşısına çıkacaklar

Arbedenin de yaşandığı olaylarla ilgili Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan iddianamede, beş sendika yöneticisi hakkında 4,5'ar yıla kadar hapis cezası istendi. Sendika yöneticileri, 19 Eylül'de Ankara 34. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıkacak.

Birleşik Kamu İş'ten yapılan açıklamada, TÜİK'in hesaplama yöntemleri eleştirilerek, bu davanın TÜİK tarafından açlığa mahkum edilenlerin davası olduğuna yer verildi. (DHA)