Gündem
BBC Türkçe

TSK: Cerablus'un batısında 1 tank vuruldu

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus kasabasının batısında bir TSK tankının vurulduğunu, 3 askerin yaralandığını açıkladı. TSK tankın "teröristler" tarafından vurulduğunu ifade etti.

30 Ağustos 2016 23:51

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus kasabasının batısında bir takın vurulduğunu, 3 askerin yaralandığını açıkladı.

TSK'nın açıklamasında "Teröristlerce atılan bir roket sonucu bir tankımız hafif hasar görmüş, üç kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Bölgede teröristlere karşı operasyonlar devam etmektedir" denildi.

TSK'nın, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin de destğeiyle geçen Salı günü başlattığı "Fırat Kalkanı" operasyonuyla IŞİD Cerablus'tan çıkarılmış ve kasaba muhalif Özgür Suriye Ordusu'nun eline geçmişti.

Kasabanın güneyindeki Menbic ise ana gövdesini Kürt YGP'nin (Halk Savunma Birlikleri) oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin elinde.

ABD Merkez Komutanlık Sözcüsü Albay John Thomas, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye ve Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) çatışmasızlık üzerine anlaştığını belirtti.

Fransız Haber Ajansı AFP'ye konuşan Amerikalı askeri yetkili Thomas, "tüm taraflardan birbirlerine ateş etmeye son verme ve IŞİD tehdidine odaklanmaya dair garanti aldıklarını" söyledi.

Thomas, "Bu en azından önümüzdeki birkaç gün için geçerli gevşek bir anlaşma ve bunun sağlamlaştırılacağını umuyoruz" dedi.

Thomas, Türkiye ve SDG'nin ABD aracılığıyla iletişim kurduğunu belirtti.

Reuters'a konuşan, Türk ordusunun desteklediği muhalif gruplardan birinin komutanı ise, ateşkes anlaşması yapılmadığını ve kısa bir ara verilen operasyonların yeniden başlayacağını söyledi.

SDG'ye yakın kaynaklar da, Türkiye ile SDG bağlantılı Cerablus Askeri Meclisi arasında ateşkes üzerine anlaşıldığını açıkladı.

Ancak Türk ordusuyla birlikte operasyonda yer alan muhalif gruplardan birinin komutanı Reuters haber ajansına, "Anlaşma yok. Ateşkes yok. Ancak bir süredir süren bir ara var" dedi ve operasyonların kısa süre sonra yeniden başlayacağını söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan hafta başında yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri ve müttefiki olan bazı muhalif gruplarla ile SGD'ye bağlı birlikler arasında yaşanan çatışmalardan kaygı duyulduğu belirtilmişti.

Hükümet yetkilileri ise YPG'nin Fırat Nehri'nin doğusuna geçmesi gerektiğine dair taleplerini tekrarlamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da operasyonların DAİŞ, PKK ve YPG tehdit olmaktan çıkana dek devam edeceğini söylemişti.

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir