Dünya
Deutsche Welle

Trump'tan eleştirilere yanıt: IŞİD'le kendilerinin savaşması gerekecek

ABD Başkanı Trump, ABD askerlerinin Suriye'den çekileceği açıklamasının üzerine ülkesinin Ortadoğu'daki varlığı hakkında yeni mesajlar verdi. Trump, kararı eleştirenler için "artık IŞİD'le ABD olmadan savaşacaklar" dedi.

20 Aralık 2018 21:34

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden yayınladığı bir dizi mesajda ülkesinin Ortadoğu'daki insanların korunması için birçok insanını kaybettiğini, trilyonlarca dolar harcadığını ve buna karşın hemen hemen hiçbir koşulda yaptıklarının değerinin anlaşılmadığını söyledi.

Bölgeyi kast ederek "Orada sonsuza dek kalmak mı istiyoruz?" ve "ABD Ortadoğu'nun polisi mi olmak istiyor?" sorularını soran ABD Başkanı, ülkesinin çekilme kararı sonrası gelen uluslararası tepkilere de yanıt verdi.

Washington'ın çekilme kararından Rusya, İran ve Suriye'nin memnun olduklarını dile getiren "yalan haberlere" karşın aslında mutlu olmadıklarını öne süren Trump, bu ülkelerin artık "nefret ettikleri IŞİD ile" kendilerinin ve ABD olmadan savaşmaları gerektiğini kaydetti.

Başkan ayrıca "Dünyada açık ara en güçlü orduyu kuruyorum. IŞİD bizi vurursa yandı!" ifadelerini kullandı.

IŞİD'i yenilgiye uğrattıklarını bir kez daha tekrarlayan Trump, ABD askerlerinin hayatlarını kaybetmesinin kalbini kırdığını ve o askerlerin artık eve dönme zamanının geldiğini vurguladı.

Suriye'de Kürtler ABD'ye öfkeli

Öte yandan ABD'nin Suriye'den çekilme kararına Suriye'de çeşitli Kürt gruplardan gelen tepkiler devam ediyor.

Sabah saatlerinde Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) ABD'nin aldığı kararın "tehlikeli sonuçları" olabileceğini belirtmesinin ardından, AP'nin haberine göre Türkiye sınırındaki Kobani kentinin güneydoğusunda toplanan Kürt gruplar Washington'ın kendilerini yalnız bırakmasını protesto etti.

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'nin Suriye'de Fırat Nehri'nin doğusundaki bölgede YPG'yi hedef alacak bir askeri harekâta "her an başlayabileceğini" söylemesi sonrası ABD'nin kararını protesto eden göstericiler, Ankara'nın sözlerine karşı koalisyonun net bir duruş sergilemesi çağrısında bulundu.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin Perşembe günü Birleşmiş Milletler'de yapacağı görüşmeler de iptal edildi.

ABD hava saldırılarına da son verecek

Reuters haber ajansına konuşan ABD'li yetkililer, Trump'ın kararı ile kara birliklerinin yanı sıra Washington'ın yürüttüğü hava operasyonlarının da sona ereceğini söyledi.

İsimlerinin gizli kalması koşuluyla konuşan yetkililer hava operasyonlarının kara birliklerinin çekilmesiyle aynı zamanda sona ereceğini söylerken, bu konuda net bir tarih vermekten kaçındı.

ABD'nin Suriye topraklarında hava unsurları bulunmuyor. Ancak Washington'ın Ordadoğu'daki en büyük hava üssü Katar'da bulunuyor. El-Udeyd Hava Üssü'nde toplamda 10 binden fazla ABD personelinin olduğu tahmin ediliyor.

DW,AP,rtr/ÇÖ,GA

© Deutsche Welle Türkçe

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştirDeutsche Welle