Dünya

Trump'ın danışmanı Bolton: Sağduyumuzu zayıflık olarak yorumlamayın

"Dün gece yaptırımlara daha fazlası eklendi"

23 Haziran 2019 15:42

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ne İran’ın ne de başka bir düşman aktörün ABD’nin sağduyusunu zayıflık olarak yorumlamaması gerektiğini söyledi. 

Bolton, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmek üzere İsrail’e geldi. Netanyahu ile ortak basın toplantısı düzenleyen Bolton, İran’la ilgili sert açıklamalarda bulundu. Bolton, ne İran’ın ne de başka bir düşman aktörün ABD’nin sağduyusunu zayıflık olarak yorumlamaması gerektiğini söyledi. “Hiç kimse İran’a Orta Doğu’da avlanma ruhsatı vermedi” diyen Bolton, “Ordumuz yeniden yapılandırıldı ve gitmeye hazır” ifadelerini kullandı. İran'a yönelik yaptırımların etkili olduğunu söyleyen Bolton, "Dün gece yaptırımlara daha fazlası eklendi. İran, ABD'ye ve tüm dünyaya karşı asla nükleer silah kullanamaz" dedi. 

Washington, İran'ın perşembe günü erken saatlerde ABD ordusuna ait bir insansız hava aracını vurmasının ardından misilleme yapmaya karar vermişti. ABD medyası ordunun İran'a saldırmak için pozisyon aldığını, ancak operasyondan aniden vazgeçildiğini bildirmişti. Trump, bu haberleri doğrulayarak saldırılarda 150 kişinin öleceğini öğrendiğinde operasyonun başlamasına 10 dakika önce fikir değiştirdi. ABD başkanı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "150 kişinin ölmesinin bir İHA'nın düşürülmesine denk olmadığı" gerekçesiyle böyle bir karar aldığını ifade etti