Dünya

Trump: CIA, Kaşıkçı cinayeti konusunda yüzde 100 saptama yapmadı!

Trump, G20 Zirvesi'nde Suudi Veliaht Prens Selman ile görüşebileceğini bildirdi

21 Kasım 2018 02:45

ABD Başkanı Donald Trump Kaşıkçı cinayetiyle ilgili CIA raporu iddialarıyla ilgili yüzde yüz bir saptama olmadığını söyledi. Trump Arjantin'deki G20'ye katılarak ilk yurtdışı ziyaretine çıkacak Veliaht Prens Selman'la görüşebileceğini de açıkladı.

Trump bugün yaptığı ilk açıklamada da ABD istihbaratının Kaşıkçı cinayeti bilgilerini değerlendirmeye devam ettiğini belirterek, "Bizim istihbaratımız bilgileri toplamaya devam ediyor, fakat Veliaht Prens pekala bu trajik olay hakkında önceden bilgi sahibi olmuş olabilir, belki oldu, belki olmadı" ifadelerini kullanmıştı. 

ABD Başkanı Trump, Suudi Arabistan ilişkilerine dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada iki ülkenin ticari ilişkilerine dikkat çeken Trump, Washington ve Riyad arasında rekor seviyede yatırım anlaşmaları yapıldığına işaret etti.

Cinayeti 'berbat' diye tanımladı

Kaşıkçı cinayetini “berbat” ifadesiyle tanımlayan Trump açıklamada, ABD’nin bu cinayete karşı sert adımlar attığını savundu.

"Bağımsız araştırmalar sonucunda bu berbat cinayet hakkında çok fazla detayı biliyoruz." ifadelerini kullanan Trump, şunları kaydetti:

"Suudi Arabistan yetkilileri, Kaşıkçı’yı ‘devlet düşmanı’ ve İhvancı şeklinde tanımlıyor, fakat bizim bu kabul edilemez cinayet konusundaki kararlarımızda bu tanımlamalar rol oynamadı. Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Kaşıkçı cinayetinin işlenmesi ya da planlanması konusunda bilgilerinin olduğunu sert bir şekilde reddediyor. Bizim istihbaratımız bilgileri toplamaya devam ediyor, fakat Veliaht Prens pekala bu trajik olay hakkında önceden bilgi sahibi olmuş olabilir, belki oldu, belki olmadı."

"ABD partnerliğini devam ettirmek istiyor" mesajı

Trump açıklamasında, "Bunların yanı sıra, Kaşıkçı cinayeti hakkında asla tam olarak fikir sahibi olamayız." ifadesine yer vererek, Suudi Arabistan’ın İran’la karşı mücadelede önemli bir müttefik olduğunu belirtti.

"ABD Suudi Arabistan’la sarsılmaz partnerliğini devam ettirmek istiyor" mesajı veren Trump, şu ifadeleri kullandı:

"Kongre üyeleri arasında, siyasi ya da başka sebeplerden dolayı farklı bir yöne doğru gitmek isteyenler var ve bunu yapmakta serbestler. ABD’nin güvenliğiyle aynı doğrultuda olduğu müddetçe bana sunulan bütün fikirleri değerlendireceğim. ABD’den sonra Suudi Arabistan en fazla petrol ihraç eden ülke. Bizimle yakın bir şekilde çalıştılar ve petrol fiyatlarını düşük tutmaları yönündeki isteğime karşılık verdiler, bu dünya adına önemliydi. ABD Başkanı olarak bu çok tehlikeli dünyada Amerika’nın ulusal güvenliğini sağlamaya ve bize zarar vermek isteyen ülkelere karşı durmak niyetim var. En basit şekilde söylemek gerekirse, ilk önce Amerika."

CIA: Emri Selman verdi

Amerikan İstihbarat kaynakları, CIA’in Kaşıkçı cinayetinden Veliaht Prens’in bilgisi olduğu değerlendirmesinde bulunduğunu açıkladı. CIA’in bir diğer değerlendirmesi ise cinayet emrini Veliaht Prens Selman’ın verdiği yönünde.

Demokrat ve Cumhuriyetçi yasa yapıcılar Trump’a Prens Selman’a desteğini çekmesi yönünde çağrı yapsa da ABD Başkanı bunun tam tersi yönünde.

Arjantin'deki zirvede görüşecek

Trump, Suudi Arabistan petrol fiyatlarının düşük tutulmasına yardımcı oldu dedi. Trump ayrıca "CIA Kaşıkçı cinayetinde yüzde 100 bir saptama yapmadı" diye konuştu. 

ABD Başkanı Trump, Veliaht Prens Selman ile Arjantin'de düzenlenecek G-20 zirvesine katılması halinde görüşeceklerini söyledi. Arjantin'deki zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılacak.