Dünya

Trump: Bu kadar çok ülke olduğunu bilmiyordum

Trump'tan gaf itirafı: 'Ne zaman isterseniz gelin' dedim, iyi olmayacağını bilmiyordum

08 Kasım 2017 00:16

ABD Başkanı Donald Trump, Asya gezisinin birinci durağı olan ve ilk kez gittiği Japonya’da siyasi yaşamdaki tecrübesizlikten dolayı yaptığı gafı itiraf etti.

Trump, seçilmiş ABD başkanı olmasına karşın, dönemin ABD başkanı Barack Obama’dan yemin töreni ile görevi devir almasından önce Japonya Başbakanı Şinzo Abe’yi ABD’ye davet etmesinin siyasi deneyimsizlikten olduğunu söyledi.

Başkent Tokyo’da dün Abe’nin konuşmasının ardından kameralar karşısına geçen Trump, daha önce ABD başkanlığı için aday olmadığını, başkan seçildikten sonra da siyasi deneyiminin bulunmadığını söyledi.

“Bu kadar çok ülke olduğunu bilmiyordum”
 

Seçimleri kazanmasının ardından dünyanın dört bir yanından kendisine kutlama telefonlarının geldiğini aktaran Trump, "Herkes beni arıyordu. Bu kadar çok ülke olduğunu bilmiyordum. Ben seçilmiş başkandım. Ama 20 Ocak’ta yemin ederek görevi resmen devralmadan önce, öteki dünya liderleri ile görüşmemek gerektiğini, bunun iyi bir şey olmayacağını bilmiyordum. Yerine geçeceğiniz başkan açısından baktığınız da bunun da anlaşılabilir olduğunu anlıyorum" dedi.

Yeni seçilmiş bir ABD başkanı olarak kendisine gelen aramaların bazılarını kabul ettiğini anlatan Trump, "Herkes arıyordu. Almanya’yı kabul ettik, Rusya’yı, Çin’i kabul ettik" dedi.

Abe’nin de kendisini arayıp, 'en kısa zamanda görüşmek istediğini söylediğini' belirten Trump, “ 'Ne zaman isterseniz gelin' dedim. Ama 20 Ocak’tan sonra olmasını öngörüyordum. 'Sizi görmeyi dört gözle bekliyorum' dedim. 'Arayın, ne zaman isterseniz buyurun gelin' dedim' ” diye konuştu.

Süreç içinde Japonya ve Amerikan medyasından görüşmeye yönelik sorular gelmeye başlayınca, yemin etmeden önce bir başka ülke liderini ABD’ye davet etmenin yanlış olduğunun farkına vardığını belirten Trump, "O zaman kendisini aradım. Ama ofisinde değildi, uçaktaydı ve New York’a geliyordu. Ben de geliyorsa görüşmemek olmaz dedim ve Trump Tower’da görüştük" dedi.