Gündem

Toprak Mahsulleri Ofisi: Stoklarda yeterli miktarda çeltik ve pirinç bulunmaktadır

26 Mart 2020 09:44

Koronavirüs salgınının yayılması pirinç, bulgur ve makarna gibi uzun süre dayanabilen gıdalara talebi artırdı. Bu durum arz sıkıntısı yaratabileceği iddialarını da gündeme getirdi. Parakendecilere yönelik pirinç satışının devam edeceğini belirten TMO, nisan ayından itibaren çeltik de satışına da başlanacağını açıkladı.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) de pirinç arzına yönelik spekülasyonlarla ilgili bir açıklama yaptı. "TMO, piyasa düzenleme görevi gereği piyasalara zamanında müdahale ederek istikrarı sağlamak üzere stoklarında yeterli miktarda çeltik ve pirinç bulundurmaktadır" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"TMO, 2019/20 döneminde yurtiçinden gerçekleştirdiği çeltik alımlarına ilave olarak stoklarını takviye etmek amacıyla çeltik ve pirinç ithalat bağlantıları da gerçekleştirmiştir.

Piyasalarda sektörün hammadde tedarikinde sürekliliği sağlamak, arz sıkıntısına ve fiyat artışlarına meydan vermeden piyasa istikrarını korumak amacıyla gıda perakendecilerine yönelik 2020 Ocak ayında başlanılan pirinç satışlarına önümüzdeki aylarda da devam edilecek, ayrıca Nisan ayından itibaren çeltik satışına da başlanacaktır.

Ayrıca TMO stoklarında yer alan pirinçler toptan satışların yanı sıra halkımızın uygun fiyatla pirinç tüketebilmesini teminen ülke genelinde yayılmış yaklaşık 150 TMO satış noktasında perakende olarak da satılmaktadır. TMO işyerlerine ulaşım imkanı olmayan tüketicilerimiz ise https://www.epttavm.com online satış sistemi üzerinden ürünlerimizi temin edebilmektedir.

Piyasa gelişmeleri yakından takip edilmekte ve politikalar geliştirmekte olup gerektiğinde piyasa istikrarının sağlanması ve yurtiçi arzın artırılmasına yönelik ilave tedbirler alınabilecektir."