Gündem

Topkapı Sarayı Cumhurbaşkanlığı'na bağlandı

Başka bir işleme gerek kalmaksızın restorasyon işlerine ilişkin bütün işlerin Milli Saraylar Başkanlığı'na devredilmesi öngörüldü

06 Eylül 2019 10:47

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı olan Topkapı Sarayı'nın yönetim, restorasyon, tanıtım ve diğer tüm hizmetleri Cumhurbaşkanlığı'na bağlı olan Milli Saraylar İdaresi'ne bağlandı. Böylece Topkapı Sarayı'nın çalışanları dahil olmak üzere tüm işleri Cumhurbaşkanlığı'na devredilmiş oldu.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi uyarınca Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı olan Topkapı Sarayı, Cumhurbaşkanlığı'na bağlı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığına bağlandı. Böylece Topkapı Sarayı'nın yönetim, restorasyon, tanıtım hizmetleri de dahil olmak üzere tüm hizmetleri Cumhurbaşkanlığı'na devredildi.

Kararnameyle, Topkapı Sarayı'nın bütün varlıklarının, çalışanlarının, sözleşmeler uyarınca yapılmakta olan restorasyon işlerine ilişkin bütün işlerin Milli Saraylar Başkanlığı'na, başka bir işleme gerek kalmaksızın devredilmesi öngörülüyor.

Geçtiğimiz temmuz ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) Topkapı Sarayı giriş ücretlerine yüzde 20 zam yapmıştı. Halihazırda DÖSİMM'e bağlı olan İstanbul'daki müzeler arasında; Ayasofya Müzesi, Kariye Müzesi, Fethiye Müzesi, Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı), İstanbul Arkeoloji Müzesi, Adam Mickiewicz Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Galata Mevlevihanesi Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi yer alıyor.