Gündem

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası: Soğan ve patateste tüketim düşecek

“Bu yöntemle çözüm yolu aramak, günübirlik rahatlamadan öteye gitmez"

18 Şubat 2019 07:18

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Özden Güngör, bu yıl yıllık kişi başı kuru soğan tüketim ortalamasının 23.5 kilodan 16-17 kiloya, yıllık kişi başına patates tüketiminin de 55 kilodan 40-45 kiloya gerileyeceği tahmininde bulundu. Yani bu yıl kişi başı kuru soğan tüketimi 7.5 kilo, patates tüketimi 15 kilo azalacak.

Cumhuriyet'ten Gamze Bal'ın haberine göre, yüksek fiyatların yurttaşın tüketimini azaltmasına rağmen ‘tanzim’ gibi geçici önlemler alındığına dikkat çeken Güngör, “Bu yöntemle çözüm yolu aramak, günübirlik rahatlamadan öteye gitmez. Tarımın sorunları çözülmeden gıda fiyatları düşmez. Üretici girdi maliyetleri, doğal afetler, üretim planlaması yapılmaması gibi nedenlerle fiyat dalgalanmalarını her dönem yaşayacağız” dedi.

2004’ten bugüne kadar toplam tarım alanının 3.4 milyon hektar azaldını kaydeden Güngör, “Çiftçinin üretimden vazgeçmesinin en önemli nedeni girdi fiyatlarındaki artışın, ürün fiyatlarının çok üzerinde artması ve kâr edemeyişidir. Girdi maliyetleri düşürülmeli, doğal afetlere karşı önlemler alınmalı, ürünün tüketiciye ulaştırılmasında yaşanan sıkıntılar çözülmeli, uzun vadeli tarım politikaları oluşturularak üretici desteklenmeli, üretim planlaması yapılmalı, kooperatifçilik geliştirilmeli” diye konuştu.