Gündem

TMMOB: Kartal'da çöken bina için imar affı başvurusu yapılmış

"Vebali, bu yasayı çıkaran siyasal iktidarın üzerindedir”

08 Şubat 2019 07:08

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Kartal’da çöken ve 11 kişinin hayatını kaybettiği kaçak katlı apartman için imar affı kapsamında ‘yapı kayıt’ başvurusu yapıldığına dikkat çekerek “İçinde yaşayan yurttaşlarımıza mezar olan kaçak yapıyı kağıt üzerinde ‘ruhsat’ sahibi yapmanın vebali, bu yasayı çıkaran siyasal iktidarın üzerindedir” dedi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz imzasıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Mühendislik hizmeti almama, gerekli zemin etüdü yapmama, denetimden kaçınma, uygun malzeme kullanmama, hatalı proje uygulama ve projede olmayan eklenti ve eksiltmeler yapma gibi nedenlerle her yıl Yeşilyurt Apartmanı’ndaki gibi çökmeler meydana geliyor.”  

Açıklamada, Kartal Belediyesinin beyanatlarına dayanarak 1992 yılında yapılan Yeşilyurt Apartmanı’na zemin + 5 kat verilmesine rağmen 1998 yılında binaya kaçak olarak 3 kat daha ilave edildiğine vurgu yapılarak binadaki projeye uygun olmayan değişikliklerin tespitinin enkaz kaldırma çalışmalarından sonra yapılacağı ifade edildi.

Türkiye'deki yapıların yüzde 60'ı kaçak

Türkiye’deki yapı stokunun yüzde 60’ının kaçak olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu değerlendirme yapıldı:

“Siyasal iktidarlar ve yerel yönetimler tarafından sıklıkla çıkartılan imar afları, bu kaçak yapılaşmaları cesaretlendirmekte hatta ödüllendirmektedir” denildi. Açıklamada, çöken Yeşilyurt Apartmanı’nın ‘imar barışı’ kapsamında ‘yapı kayıt’ başvurusunun bulunduğuna dikkat çekilerek insanların hayatını kaybetmesine neden olan olayın sorumluluğunun kaçak yapılara kağıt üzerinde ruhsat veren siyasi iktidar olduğu belirtildi. TMMOB, bir binanın imar afları ile ruhsat sahibi olmasının o binayı güvenli yapmaya yetmediğini belirtti. Binaların mühendislik bilgi, birikim ve uygulamaları ile güvenli hale geldiği gerçeğine rağmen hükümetin mayıs 2018’de yapı ruhsatlarında mühendis imzası bulunma zorunluluğunu kaldırdığını belirten açıklamada, hükümetin denetim mekanizmalarını güçlendirmek yerine, mühendislik hizmeti almayan yapı üretimini teşvik ettiği söylendi. ‘İmar barışı’ uygulamasına derhal son verilmesi gerektiğine vurgu yapan TMMOB, “Başta imar affı uygulamasından faydalandırılan yapılar olmak üzere mevcut yapı stoku planlı biçimde incelenmeli ve yönetmeliklere uygun olmayan, deprem güvenliği olmayan yapılar derhal tahliye edilerek gerekli güçlendirme ve yenileme çalışmaları yapılmalıdır."