Gündem

THY Genel Müdürü: Üçüncü havalimanı bilet fiyatlarını düşürecek

"Petrol fiyatları ve dolar kurunda yükseliş fiyatları etkiledi"

22 Mayıs 2018 11:47

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, uçak bilet fiyatını rekabetin belirlediğini, üçüncü havalimanının açılmasıyla rekabetin artacağından dolayı bilet fiyatlarıyla ilgili bir düşüş yaşanabileceğinin sinyalini verdi. Ekşi, "Petrol fiyatları ve dolar kurunda yükseliş fiyatları etkiledi. Yeni Havayolu rekabeti arttıracak bu da bilet fiyatlara yansıyacak. Fiyatların bir nebze de olsa düşürecektir" dedi.

Atatürk Havalimanı'ndan 29 Ekim'de açılışının yapılacağı İstanbul Yeni Havalimanı'na taşınma hazırlıkları yapan Türk Hava Yolları personel ve uçak sayısının da artırılacağını kaydeden Ekşi, Türk Hava Yolları'nın Atatürk Havalima'nın kapasitesini doldurduğu için sıkıştığını ifade etti. Dünya'da bir çok noktaya uçmak istediklerini kaydeden Ekşi, "5 senedir bu sıkıntıyla karşılaştığımız için THY büyüyebileceğinden daha az büyüyor" diye konuştu. 

Yeni Havalimanı'na taşınma süreci ile ilgili Yeni Şafak'a konuşan THY Müdürü Ekşi'nin şunları kaydetti:

"İstanbul Yeni Havalimanı, Türk sivil havacılığının dönüm noktalarından biri olacak. Çünkü 200 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanından bahsediyoruz. 5 paralel pisti olan bir havalimanından bahsediyoruz. Bu şu anlama geliyor, 5 uçak aynı anda inip kalkabilecek. Bu millete yakışır bir havalimanından bahsediyoruz. Bütün fazları tamamlandığında, Türkiye'nin GSYH'nın yüzde 4'ünü karşılayabilecek. İlave istihdam sağlayabilecek bir havalimanından bahsediyoruz."

Türk Hava Yolları'nın Atatürk Havalima'nın kapasitesini doldurduğu için sıkıştığını ifade eden Ekşi, "Dünya'da bir çok noktaya uçmak istiyoruz. 5 senedir bu sıkıntıyla karşılaştığımız için THY büyüyebileceğinden daha az büyüyor" açıklamasında bulundu.

Yeni Havalimanı ile THY ve Türk sivil havacılığın önünün açılacağını vurgulayan Ekşi, "Türkiye'nin havacılıkta dünyanın bölgesel bir aktarma merkezi haline gelmesine yarayacak" dedi.

"Fiyatların bir nebze de olsa düşürecektir"

Uçak biletlerinin fiyatını belirleyenin rekabet olduğunu ifade eden Ekşi, "Bir de sizin belirleyebileceğiniz bir rakam vardır. Petrol fiyatları ve dolar kurunda yükseliş fiyatları etkiledi. Yeni Havayolu rekabeti arttıracak bu da fiyatlara yansıyacak. Fiyatların bir nebze de olsa düşürecektir" dedi.