Ekonomi

TESK Başkanı Palandöken: Son yıllarda çocuk işçilerin sayısında önemli bir artış var

"Ülkemizde ise 700 binin üzerinde çocuk işçi olduğu tahmin ediliyor"

12 Haziran 2022 12:19

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, “Çocuk işçilerin sayısı maalesef son yıllarda önemli bir artış gösterdi. Bu artışa sebep olan en büyük gelişme pandemi döneminde artan geçim sıkıntıları oldu. Dünyada toplam 160 milyonu aşkın çocuk işçi bulunuyor. Ülkemizde ise 700 binin üzerinde çocuk işçi olduğu tahmin ediliyor." dedi.

Palandöken, “Ülkemizin ve dünyanın kanayan yarası çocuk işçiliği ile mücadelemiz sürüyor. Çocukların eğitimden de çocukluğunu yaşamasından da mahrum kalmaması, uygun şartlarda ve doğru zamanda mesleki eğitim alarak çıraklığa yönlendirilmesi için esnaf ve sanatkar camiası ve konfederasyon olarak projelerimizle çok önemli adımlar atmaya devam ediyoruz” dedi.

Çırakların işçi değil öğrenci olduklarının altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Okulda olması ya da oyun oynaması, dinlenmesi gereken yerde ağır işlerde çalışan, çalışmak zorunda kalan binlerce çocuğumuzu bu istismardan kurtarmak için projelerimiz devam ediyor. Çocuk işçinin istismar olduğunu, çocukları eğitimde tutmak ve bir meslek edindirmek için çıraklığa yönlendirmenin onlara altın bilezik vermek olduğunu bir kez daha yinelemek istiyoruz." ifadelerini kullandı. (İHA)