Ekonomi

TESK Başkanı Palandöken: İstanbul'daki taksi sorunu okullar açılmadan çözülecek

Palandöken, "O konu çözüldü çözülecek, eli kulağında" açıklamasını yaptı

10 Temmuz 2023 10:39

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’nun (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, İstanbul'daki taksi sorunun çözülmesinin "eli kulağında" olduğunu söyleyerek "İstanbul şu anda korsan taksinin en yaygın olduğu şehir. Buna çözüm bulunacak. İçişleri Bakanlığı, bu problemi çok iyi biliyor. Köklü çözüm için bir proje yürütülüyor. Türkiye Şoförler Otomobilciler Federasyonu’yla ortak bir karar hazırlığı içerisindeler. Okullar açılmadan bu konu çözülecek" diye konuştu.

Palandöken, Hürriyet'e röportaj verdi. Türkiye'deki esnaf sayısının nüfustaki 25 milyonluk artışa rağmen son 20 yılda değişmediğini belirten Palandöken, "Yani ciddi bir esnaf erozyonu söz konusu" dedi.

Palandöken, eleman bulmakta sorun yaşadıklarını söyleyerek, "Şu anda Türkiye’de ara eleman sorunu bir krize dönüşebilecek potansiyelde. Eleman bulamıyoruz. Teknolojide en son noktaya gelsen de her şeyi tek bir düğmeye basarak halletsen de nihayetinde o düğmeye de basacak bir insan gerek" değerlendirmesini yaptı.

"Hem müşteriyi hem taksici esnafını mutlu edecek bir sistem açıklanır"

Palandöken, İstanbul'un taksi sorunuyla ilgili ise şu ifadeleri kullandı:

"O konu çözüldü çözülecek, eli kulağında. Vatandaşların çok şikayetleri var. Şoförler de bu ortamda haklı olsa bile haksız duruma düşüyor. Vatandaşın rahatlayabileceği şekilde ortak bir çözüm üzerine çalışılıyor. İstanbul şu anda korsan taksinin en yaygın olduğu şehir. Buna çözüm bulunacak. İçişleri Bakanlığı bu problemi çok iyi biliyor. Köklü çözüm için bir proje yürütülüyor. Türkiye Şoförler Otomobilciler Federasyonu’yla ortak bir karar hazırlığı içerisindeler. Okullar açılmadan bu konu çözülecek.

Ben tahmin ediyorum ki bu ay içinde veya önümüzdeki ay hem müşteriyi hem taksici esnafı hem de diğer paydaşları mutlu edecek bir sistem açıklanacak. Bizim bir talebimiz de ‘ticari akaryakıt’. Sonuçta herkesin arabası yok. Taksilerle, dolmuşlara, otobüslere akaryakıt biraz daha ucuza verilsin ki vatandaş da bunlara rahatlıkla binsin."