Ekonomi

TESK Başkanı'ndan ÖTV tepkisi: A'dan Z'ye bütün ürünlere zam gelir, altından kalkamayız!

16 Temmuz 2023 16:11

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, akaryakıta gelen yüksek ÖTV zammının A'dan Z'ye bütün ürünlere zam gelmesine neden olacağını belirterek, "Bunun altından kalkamayız" dedi. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla benzinin litresinde 2,52 TL olan ÖTV 7,52 TL’ye, motorinde 2,05 TL olan ÖTV de 7,05 TL’ye yükseltildi. Öte yandan doğalgazdaki ÖTV'ye de yüzde 224 oranında zam geldi. 

Akaryakıttaki ÖTV zammını değerlendiren Palandöken, ÖTV artışından sonra motorinin litresi 33 lirayı geçti. Bu ÖTV zammının altından esnafımızın kalkması çok zor. Vatandaş da bu zamların karşısında oldukça zor duruma düşer" dedi.

Palandöken, şunları kaydetti:

"Akaryakıt fiyatlarında yapılan ÖTV artışıyla birlikte artık ticari akaryakıt şart oldu. Bu fiyatlarla esnafımız artık marşa basamaz duruma gelir. Çünkü bu fiyatlar otomatik olarak tüm ürünlere yansıyacaktır. Bu da vatandaşımızın alım gücünü düşürerek enflasyonu artıracaktır.

“Esnafımız artık marşa basamaz. A’dan Z’ye tüm ürünlere zam artık kaçınılmaz. Çünkü bu yıl, bu akaryakıt öncesinde, MTV’yi de vatandaşlar ikinci kez ödeyecek. Bunların altından kalkılmaz. Tarladan sofraya her ürün artık yeniden zamlı olacak."